V Krkonoších se nedoporučují hřebenové túry, lanovka na Sněžku nejezdí

foto Ilustrační foto - Lanovka na Sněžku, mezistanice na Růžové hoře.

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Horská služba nedoporučuje v Krkonoších hřebenové túry. Důvodem je sněžení, silný vítr a mlha. ČTK to dnes řekl náčelník krkonošské horské služby Pavel Jirsa. V Krkonoších od 3. ledna platí také třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Tento stupeň je charakterizován jako značné lavinové nebezpečí. V pátek horská služba zachránila v Labském dole u Špindlerova Mlýna dva muže, kteří se ztratili v nepřehledném terénu.

"Jakmile fouká, tak sníh je zvířený a v důsledku toho je snížená viditelnost. Je tam samozřejmě i mlha. Důvod, proč hřebenové túry nedoporučujeme, je ten, že vítr má neustále zesilovat," řekl ČTK Jirsa.

Třeba na hřebenové Luční boudě byla dnes ráno mlha, teplota okolo minus tří stupňů Celsia a v okolí přes metr sněhu. Na hřebenech dosahuje vítr síly přes 80 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes ráno nerozjel ani jeden ze dvou úseků lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Horní úsek z Růžové hory na Sněžku zůstane mimo provoz i v neděli.

Podle dnešního hlášení horské služby leží na hřebenech Krkonoš okolo jednoho metru sněhu, přičemž za posledních 24 hodin napadlo 15 centimetrů nového sněhu. V minulých dnech přibylo přes půl metru sněhu.

"Sníh padal na ledovou krustu, za působení silného nárazového severozápadního větru, který přemístil sníh na závětrné svahy. Zde se mohou vyskytnout laviny deskové. Během dne bude nadále sněžit za silného severního větru," uvedl dnes na webu horské služby Robert Dlouhý.

V nižších polohách hor by měl padat sníh s deštěm, tam se mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu. "Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až dolní části svahu," uvedl Dlouhý. Podle něj by si lidé měli dávat pozor především na svazích nad 30 stupňů.

Lavinové nebezpečí horská služba vyhlásila v této zimní sezoně poprvé 10. prosince, a to o síle prvního stupně. Lavinové nebezpečí stouplo na druhý stupeň po dalším sněžení 13. prosince a kleslo zpět na první 17. prosince. Druhý stupeň byl znovu vyhlášen 22. prosince.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista.

Vítr zastavil lanovku na Sněžku, horní úsek nepojede ani v neděli

Lanovka z Pece pod Sněžkou na nejvyšší českou horu se dnes ráno kvůli silnému větru nerozjela. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Mimo provoz byly oba úseky, řekl ČTK dnes v 08:30 náčelník lanové dráhy Jiří Martinec. Zatímco o provozu na dolním úseku Pec - Růžová hora se ještě rozhodne, horní úsek z Růžové hory na Sněžku podle něj nepojede celý víkend.

"V Peci prší, u staré stanice lanovky chvílemi foukalo i 20 metrů za vteřinu (72 km/h). Zatím tedy stojí i dolní úsek, uvidíme, jak se to vyvine. Na Sněžce drobně sněží a vítr dosahuje rychlosti okolo 90 kilometrů v hodině, tvoří se tam závěje," řekl ČTK Martinec. Aktuální informace o provozu lanovky jsou na webu.

Lanovku na Sněžku tvoří dva úseky, Pec pod Sněžkou - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka. Celková délka lanové dráhy je asi 3,5 kilometru. Z hlediska převýšení a počasí jde v ČR o nejextrémnější kabinovou lanovku. Převýšení lanové dráhy z dolní stanice v Peci do horní stanice na Sněžce je přes 700 metrů. První úsek má převýšení asi 510 metrů a druhý 260 metrů.

Horská služba v Labském dole zachránila dva muže

Horská služba v pátek odpoledne zasahovala v Labském dole u Špindlerova Mlýna v Krkonoších. O pomoc záchranáře požádali dva muži ve věku 23 a 24 let, kteří se ztratili v nepřehledném terénu. Sešli z cesty a nevěděli, jak dál. ČTK o tom dnes informovala horská služba. Záchranáři oba muže v pořádku dopravili do Špindlerova Mlýna.

"Kontaktovali nás kolem půl čtvrté s tím, že jsou někde mezi skalami a nedokážou se dál dostat. Domluvili jsme se, že si na místě stáhnou aplikaci Záchranka a podle ní jsme pak zjistili, že jsou v prostoru pod Šmídovou vyhlídkou," uvedl dispečer horské služby Štěpán Dunka.

Podle mluvčího horské služby Radka Zemana nebyli v lavinové dráze. "Zbloudili při hustém sněžení, na lyžích nebyli. Měli vcelku dobré vybavení a oblečení," řekl ČTK Zeman.

Záchranáři se k turistům vypravili ze dvou míst, a to vrchem ze stanice Medvědín a ze Špindlerova Mlýna Labským dolem. Krátce před půl pátou se podařilo jednomu ze záchranářů spustit se na lyžích přímo k nim. "Turisté byli v pořádku, jen vyčerpaní a podchlazení, transportováni do Špindlerova Mlýna," doplnil náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

V Krkonoších nejsou vhodné podmínky k podnikání zejména hřebenových túr. Horská služba dnes vydala upozornění, ve kterém hřebenové túry kvůli silnému větru, mlze a sněžení nedoporučuje. Navíc v Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Tento stupeň je charakterizován jako značné lavinové nebezpečí.

Horská služba nabádá turisty, aby za těchto podmínek pečlivě zvážili své schopnosti. "Je naprosto nutné, aby všichni pečlivě plánovali trasy túr tak, aby vždy dokázali bezpečně, včas a bez zbloudění dojít do cíle. Jakýkoliv náhodný pohyb mimo značené trasy může mít za následek ohrožení zdraví, či dokonce života," uvedl Jirsa. Turisté by také neměli podceňovat kvalitní výbavu, především oblečení a obutí.

Podle dnešního hlášení horské služby leží na hřebenech Krkonoš okolo jednoho metru sněhu, přičemž za posledních 24 hodin napadlo 15 centimetrů nového sněhu. V minulých dnech přibylo přes půl metru sněhu. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď