V Krkonoších po sněžení stouplo nebezpečí lavin na druhý stupeň

foto Ilustrační foto - Vědci ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) v Labském dole zkoumají vliv lavin a sněhu na přírodu. Botanik Správy KRNAP Vojtěch Zavadil prováděl 5. února v odlehlém koutu Krkonoš v lokalitě Schustlerova zahrádka sněhový monitoring.

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - Lavinové nebezpečí v Krkonoších po dalším sněžení dnes stouplo z prvního na druhý stupeň pětibodové stupnice. První lavinový stupeň platil od pondělí. Za poslední den napadlo asi deset centimetrů sněhu, na hřebenech Krkonoš je kolem 80 centimetrů sněhu, informoval dnes lavinový specialista krkonošské horské služby Pavel Cingr. Teplota na hřebenech se ráno pohybovala kolem minus devíti stupňů Celsia.

Při druhém stupni je lavinové nebezpečí označováno jako mírné. Sněhová pokrývka při něm vykazuje na některých strmých svazích jen střední stabilitu, lidé by neměli vstupovat na svahy se sklonem nad 40 stupňů. Samovolné uvolnění větších lavin se nepředpokládá, dají se očekávat pouze laviny malých rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Podmínky pro lyžaře a turisty horská služba při druhém stupni označuje za převážně bezpečné.

"Sníh (v minulých dnech) padal za působení silného západního až severozápadního větru a napadl na holou zem. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích a v závětrných žlabech," uvedl Cingr. Uvolnění laviny je podle něj možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, zejména na strmých svazích.

Lavinovými oblastmi v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním se obětí laviny v Krkonoších stala na konci prosince 2008 šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 15. října 2019

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď