V Krkonoších kleslo lavinové nebezpečí na druhý stupeň

foto Krkonoše po vydatném sněžení za působení silného větru v minulém týdnu zažívají jedny z nejhezčích dnů zimní sezony. Jen na Sněžku dopoledne 22. ledna 2019 zavítaly desítky lidí. Bylo tam jasno, okolo dvou metrů sněhu a objekty pokrývala až 40 centimetrů silná vrstva námrazy a sněhu. Na snímku je pohled ze Sněžky do Obřího dolu.

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes kleslo ze třetího na druhý stupeň z pětibodové škály. Na hřebenech hor je nyní okolo dvou metrů sněhu. Sněhová pokrývka se postupně stabilizuje a na většině strmých svahů vykazuje střední stabilitu, zjistila dnes ČTK na webu horské služby. Po silném sněžení v první polovině ledna platil mezi 15. až 18. lednem čtvrtý lavinový stupeň, který bývá v Krkonoších vyhlašován výjimečně.

Druhý lavinový stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. "Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, výjimečně i při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá," uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše. Objevit se podle něj mohou pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď