V korupční kauze kolem Ratha dnes skončily řeči advokátů

foto Ilustrační foto - Krajský soud v Praze pokračoval 20. března v projednávání kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (na snímku).

Praha - V korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha dnes u Krajského soudu v Praze skončily závěrečné řeči advokátů. V pátek začnou před soudem mluvit obžalování z ovlivňování krajských zakázek. Zatím není jasné, v jakém pořadí budou obžalovaní závěrečné řeči přednášet. Předseda trestního senátu Robert Pacovský ČTK řekl, že se to rozhodne až ráno podle toho, kolik z 11 obžalovaných se k soudnímu jednání dostaví.

Advokáti dnes pokračovali ve stížnostech na průběh soudu. Stěžovali si, že nebyly připuštěny důkazy, které navrhovali a které údajně mají prokázat nevinu obžalovaných. Proces, který trvá téměř šest let, také označovali za neúměrně dlouhý. Podle nich pro odsouzení obžalovaných nejsou žádné důkazy, a tak by měli být osvobozeni.

Závěrečná řeč právníka Ivany Salačové nezazněla, protože se podle vzdala práva, aby jí před soudem zastupoval advokát, což jí umožňuje trestní řád. Podnikatelka získala status spolupracující obviněné, jelikož svědčila proti ostatním a k trestné činnosti se přiznala. Obžalovaní však její výpověď zpochybňují a míní, že to učinila kvůli tomu, aby byla propuštěna z vazby.

Rath ČTK řekl, že bude mít svojí závěrečnou řeč rozdělenou do několika částí. Chce poukázat na důkazní situaci, věnovat se chce také zrušenému rozsudku, jelikož podle ně obsahuje řadu protimluv a závažných pochybení. "Bude velice zajímavé ukázat, jak velké a rozsáhlé chyby rozsudek obsahuje," řekl Rath. Při minulém hlavním líčení Rath před soudem mluvil tři dny, nyní to zatím nechce odhadovat. Na svojí závěrečnou řeč se prý připravuje zhruba dva týdny.

Krajský soud v Praze nejprve v roce 2015 uložil Rathovi 8,5 roku vězení, manželům Kateřině a Petrovi Kottovým trest o rok nižší. Přísné tresty vyměřil i většině dalších obžalovaných. Původní verdikt v roce 2016 zrušil vrchní soud, a případ se tak dostal zpátky k soudu, který původně vynesl odsuzující rozsudek.

Systém ovlivňování zakázek podle obžaloby fungoval tak, že Kottovi přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory "velkým hráčům", kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali "křoví".

Zmanipulované zakázky se podle spisu týkají rekonstrukce zámku Buštěhrad na Kladensku, budovy gymnázia v Hostivici, nákupu vybavení do kladenského domova pro seniory nebo kolínské, mladoboleslavské či kladenské nemocnice. Za zajištění vítězství v tendru podle obžaloby brali Kottovi s Rathem úplatky, o které se dělili. Podle obžaloby chtěli za ovlivnění zakázek úplatky přes 48 milionů korun. Převzít podle spisu stihli 38 milionů, pak je zatkla policie.

V případu figurují také obžalovaní z řad manažerů stavebních a zdravotnických firem, které zakázky získávaly. Policie všechny pozatýkala v květnu 2012. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď