V Kongu zemřel při útoku na konvoj OSN italský velvyslanec

foto Vozidlo, ve kterém byl 22. února 2021 zabit italský velvyslanec v Kongu.

Goma - Na východě Konga zemřeli po útoku na konvoj OSN italský velvyslanec v Kongu, italský vojenský policista a konžský řidič, který pracoval pro organizaci Světový potravinový program. O útoku informovaly agentury Reuters a AFP s odvoláním na místní představitele v Kongu a italskou vládu. Češi v konvoji nebyli. Konžský ministr vnitra z útoku obvinil povstaleckou skupinu ze sousední Rwandy.

Fotogalerie

Italská vláda podle agentury Reuters potvrdila smrt velvyslance, 43letého Lucy Attanasia, jeho osobního strážce, 30letého Vittoria Iacovacciho, a konžského řidiče, jehož jméno nebylo zveřejněno. Několik dalších cestujících v konvoji podle prohlášení vlády utrpělo zranění. Velvyslanec podlehl po převozu do nemocnice střelným zraněním v oblasti břicha, upřesnila dříve AFP.

Konžský ministr vnitra také upřesnil, že čtyři lidé byli uneseni. Ministr z útoku viní hutuské povstalce z ozbrojené skupiny Demokratické síly pro osvobození Rwandy (FDLR).

Ozbrojenci napadli konvoj inspekce Světového potravinového programu při OSN dnes dopoledne 25 kilometrů severně od Gomy, střediska provincie Severní Kivu, uvedl mluvčí národního parku Virunga. V parku a v jeho okolí působí desítky ozbrojených skupin. Bezpečnost návštěvníků památky UNESCO zajišťuje 689 ozbrojených správců.

Guvernér provincie Severní Kivu Reuters sdělil, že útočníci zastavili konvoj vypálením varovných výstřelů. Usmrtili nejprve řidiče a ostatní členy konvoje odváděli do lesa. V tu chvíli proti nim zasáhli střelbou správci parku.

"V oblasti působí mise Člověk v tísni a čeští pozorovatelé v misi OSN Monusco. Všichni jsou v pořádku. Tato oblast je dlouhodobě velmi nebezpečná a ministerstvo zahraničí ČR nedoporučuje cesty do této části Konga," řekl ČTK český velvyslanec v Kongu Jan Vytopil.

Konžská vláda podle agentury AFP uvedla, že dramatické události lituje, a slíbila, že vynaloží maximální úsilí na obnovení bezpečnosti v regionu, který "sužují konžské i zahraniční ozbrojené skupiny, podporované těmi, kdo mají výhody z nelegální těžby konžských přírodních zdrojů". Ve východních konžských provinciích, kde se nacházejí naleziště vzácných kovů, operují již po desetiletí různé ozbrojené skupiny. Ty útočí na místní obyvatele a snaží se získat kontrolu nad územími s cennými přírodními zdroji, napsala dříve agentura Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 11:00 4°C

Celá předpověď