V Kodani už mají stovku vodíkových vozů taxislužby

foto Taxíky Toyota Mirai v Kodani.

Už více než sto vozidel, které při svém provozu vypouštějí do okolního prostředí pouze čistou vodu, provozuje v Kodani DRIVR. Jejím oborem podnikání je taxislužba.

Firma si zvolila Toyotu Mirai, což je v současnosti jeden ze dvou sériově vyráběných vozů s pohonem na vodíkové palivové články. Tím druhým je pak Hyundai Nexo.

V provozu jsou teď jak vozy z první generace tohoto vozu, tak rovněž exempláře v současném provedení. Ty měří na délku 4975 milimetrů a pohání je elektromotor s výkonem 134 kW.

Vodík, který se tankuje do tří nádrží, zajistí dojezd do vzdálenosti 650 kilometrů.

Počin dánské firmy je v souladu se snahou dánské vlády uvádět od roku 2025 nově do provozu pouze takové taxíky, které nemají žádné emise CO2. V roce 2030 pak už nebude smět vozit zákazníky taxislužby žádný automobil produkující při provozu CO2. Stejné je to v případě autobusové dopravy.

“Velký počet nových vozů taxi podporuje nezbytý rozjezd vodíku v čerpacích stanicích, což je klíčový faktor rozvoje infrastruktury. Navíc jsou pak vozidla taxi jakousi pojízdnou ukázkou technologie zeleného vodíku,” říká generální ředitel společnosti Hydrogen Denmark Laustsen Jensen.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 29. března 2023

Očekáváme v 9:00 6°C

Celá předpověď