V Kladně skončila přestavba vodojemu, bude v něm moderní dispečink

foto Zrekonstruovaný vodojem v Kladně.

Kladno - V Kladně skončila přestavba vodojemu, bude v něm moderní vodohospodářský dispečink dohlížející na zásobování téměř 300.000 Středočechů vodou. Část prostor také Středočeské vodárny od podzimu zpřístupní veřejnosti, nyní v nich vznikají interaktivní expozice. Pokračuje také instalace technologií. ČTK to při dnešní prohlídce vodojemu řekl technický ředitel Středočeských vodáren Bohdan Soukup.

Fotogalerie

Panoramatická zasedací místnost v nejvyšším patře zrekonstruovaného vodojemu v Kladně. Technologie ve vodojemu budou mimo jiné chránit systém před útoky hackerů. Podle Soukupa už se podobné útoky i v ČR objevily. V případě extrémních situací, kdy by byl dispečink nevratně poškozen, bude možné operátory přesunout do podobného pracoviště v Hradci Králové a naopak z Hradce do Kladna. "Další krizové dispečinky bychom chtěli postupně přidávat," uvedl Soukup. Kladenské pracoviště by tedy mohlo být záložní i pro další dispečinky provozovatelů infrastruktury ze skupiny Veolia, do které Středočeské vodárny také patří.

Školy, ale i další skupiny si od podzimu budou moci prohlédnout interaktivní expozice zaměřené na proces zpracování vody pro vodárny a také na ochranu vodní fauny a flóry. V nejvyšším patře vodojemu vysokého 42 metrů je panoramatická zasedací místnost, odkud je výhled mimo jiné na České středohoří.

Vstupní prostor zrekonstruovaného vodojemu v Kladně. Zajímavostí vodojemu bude i virtuální průvodkyně Olivea. Hlas umělé inteligence by měl návštěvníkům umět odpovědět na otázky týkající se vodáren, zajímavostí o vodě i vodojemu.

Přestavba vodojemu z poloviny 30. let minulého století začala v roce 2017. Jde o investici za 100 milionů korun. Svou funkci neplnil už více než třicet let. Kladno zásobuje vodojem stojící na Kožově hoře u Kladna, další menší vodojemy jsou v kladenských částech Rozdělov a Švermov.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 10. prosince 2019

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď