V kině Lucerna uvedli digitálně zrestaurovanou verzi filmu Ukradená vzducholoď

foto Tisková konferce k digitálně zrestaurované verzi filmu Ukradená vzducholoď od Julese Vernea v režii Karla Zemana 4. října 2022, Praha. Herci z filmu Jan Čížek a Michal Pospíšil (vpravo) a Ludmila Zemanová - dcera Karla Zemana.

Praha - V pražském kině Lucerna měla dnes premiéru digitálně zrestaurovaná verze vědeckofantastického filmu z roku 1966 Ukradená vzducholoď režiséra Karla Zemana. Do tuzemských kin Ukradená vzducholoď dorazí 24. listopadu. Na financování distribuce se výrazně podílí prostřednictvím crowdfundingové kampaně na platformě Donio.cz také veřejnost. V rámci slavnostní projekce Ukradené vzducholodi se uskutečnila i premiéra krátkého animovaného filmu Půlnoční hlídka režiséra Johna Stevensona, který je velkým obdivovatelem Zemanových filmů a byl kmotrem restaurované verze snímku Cesta do pravěku.

Digitální restaurování filmu Ukradená vzducholoď realizoval Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary z daru Milady a Eduarda Kučerových ve spolupráci s Národním filmovým archivem a Státním fondem kinematografie ve společnostech UPP a Soundsquare. Zdrojem pro digitalizaci byl originální negativ obrazu a zvuku.

Tisková konferce k digitálně zrestaurované verzi filmu Ukradená vzducholoď od Julese Vernea v režii Karla Zemana 4. října 2022, Praha. Herci z filmu Jan Čížek a Michal Pospíšil (vpravo)  a Ludmila Zemanová - dcera Karla Zemana.

"Národní filmový archiv považuje za svou čest i povinnost starat se mimo jiné i o původní filmové materiály k filmům, které se vyrobily na našem území - a nezáleží na tom, jsou-li hrané, dokumentární, animované, experimentální, zpravodajské nebo rodinné a amatérské. Díky tradici a profesionalitě mnoha generací archivářů a archivářek je můžeme dnes používat pro skenování, které je základem digitálního restaurování. Všechny materiály se totiž po naskenování vracejí do depozitářů, aby byly i v budoucnosti k dispozici pro příští technické postupy za účelem zpřístupňování," uvedl Michal Bregant, ředitel Národního filmového archivu.

Ukradenou vzducholoď natočil režisér Zeman na motivy románu francouzského spisovatele Julese Verna Dva roky prázdnin. Výtvarná stránka díla je obdobně jako předcházející Zemanova "verneovka" Vynález zkázy opět kombinací hraného a animovaného filmu, založeného na původních francouzských ilustracích k Verneovým románům. Film získal řadu cen, například první cenu dětské poroty v Rimini roku 1967 nebo Stříbrnou sirénu v Sorrentu roku 1969.

"Ukradená vzducholoď je výjimečný film. Vizuální stránka i technické zpracování filmu dostávají poetickou atmosféru, která vyvolává radost a chuť do života. Ukradená vzducholoď má i v po více než padesáti letech divákovi stále co nabídnout," uvedla Ludmila Zemanová, spisovatelka, režisérka a dcera Karla Zemana.

Karel Zeman (1910 až 1989) byl průkopníkem trikových filmů a uznávanou osobností světové kinematografie. Unikátní byly již Zemanovy animované filmy, v nichž nechal třeba oživnout skleněné figurky, přičemž do té doby se sklo považovalo za materiál pro animaci nevhodný. Světovou proslulost mu přinesly celovečerní hrané filmy s unikátní výtvarnou a trikovou stránkou a poetikou, z nichž nejznámější jsou Vynález zkázy, Baron Prášil, Bláznova kronika, Na kometě, Cesta do pravěku a právě Ukradená vzducholoď.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 2°C

Celá předpověď