V kauze zneužití Vojenské rozvědky navrhují advokáti zproštění

foto Někdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nečasová, dříve Nagyová (na snímku vpravo) přichází k soudu. Vlevo je bývalý premiér Petr Nečas.

Praha - Jana Nečasová (dříve Nagyová) by měla být podle svého právníka Eduarda Bruny v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství zproštěna obžaloby. Osvobození svých klientů navrhli i advokáti Tomáš Sokol a Jiří Matzner, kteří zastupují bývalé šéfy rozvědky Ondreje Páleníka a Milana Kovandu. Ve středu by měl závěrečnou řeč přednést zástupce posledního obžalovaného Jana Pohůnka, vyjádřit by se měli i všichni obžalovaní. Rozsudek soud vynese příští týden.

Podle státních zástupců Vojenské zpravodajství sledovalo na podzim 2012 na základě pokynu tehdejší šéfky premiérova kabinetu Nagyové a bez vědomí ministra obrany tehdejší ženu premiéra Petra Nečase Radku. Kauza vedla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády. Zpravodajci vinu odmítají. Tvrdí, že prováděli takzvané kontrasledování kvůli obavám z toho, že Nečasově rodině hrozí nebezpečí.

Soud 17. června znovu osvobodil bývalou šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou (dnes Nečasovou) a tři bývalé zpravodajce v kauze zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování někdejší Nečasovy manželky. Na snímku bývalí šéfové vojenského zpravodajství Ondřej Páleník (vpravo) a Milan Kovanda (uprostřed) a bývalý zpravodajec a ředitel odboru kontroly a vnitřní bezpečnosti vojenského zpravodajství Jan Pohůnek (druhý zleva) odcházejí od soudu.

Dnešní jednání bylo stejně jako v předchozích dnech neveřejné kvůli tomu, že by při něm mohly zaznít některé utajované skutečnosti. Bruna novinářům řekl, že se podle něj Nečasová nedopustila žádného trestného činu a že důkazy svědčí v její prospěch. Odvolal se přitom na některé výpovědi svědků, které předvolala obžaloba.

V obdobném duchu se vyjádřil i zástupce Páleníka Sokol, podle kterého neexistuje důkaz o tom, že by bývalý šéf rozkaz ke sledování manželky tehdejšího premiéra vydal. Také on upozornil, že svědci vypovídali ve prospěch obžalovaných. Podle Kovandova advokáta Matznera nezazněly při projednávání žádné nové důkazy, a soud by měl proto rozhodnout stejně jako ve dvou předchozích případech, kdy obžalované viny zprostil.

Pro Páleníka navrhl státní zástupce Rostislav Bajger v pondělí trest 3,5 roku vězení, stejně jako pro Nečasovou. Bajger mimo jiné zmínil výpověď ředitele Útvaru zvláštních činností Vladímíra Šibora, který podle něj obhajobu obžalovaných "rozvrátil". V expertním posudku, který útvar ke kauze zpracoval, je totiž uvedeno, že o sledování šlo. Podle Sokola však lze o přijatelnosti důkazu mít pochybnosti proto, že ho "jeden policejní útvar zpracovával pro druhý".

Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Kovanda by si podle žalobce měl odpykat nejpřísnější trest - tři roky a deset měsíců, pro Pohůnka obžaloba žádá tři roky a čtyři měsíce.

Obvodní soud se kauzou zabývá počtvrté. Soudkyně Helena Králová nejprve Nečasové uložila podmíněný trest, odvolací soud však rozhodnutí zrušil. V květnu 2015 a poté v červnu 2016 Králová čtveřici osvobodila. Oba rozsudky zrušil odvolací senát, který kauzu soudkyni kvůli pochybám o její nestrannosti odebral a předal ji nynější soudkyni Pavle Hájkové. Kvůli rozhodování v této i v jiných kauzách čelí Králová kárné žalobě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 7:00 3°C

Celá předpověď