V Karlových Varech začalo referendum o Vřídelní kolonádě

foto Obyvatelé Karlových Varů kromě prezidentských voleb rozhodovali také o osudu Vřídelní kolonády v místním referendu. Na snímku z 12. ledna 2018 je volební místnost v ZŠ Dukelských hrdinů.

Karlovy Vary - V Karlových Varech začali občané poprvé volit v místním referendu. Rozhodují o tom, jestli Vřídelní kolonádu nahradit replikou z 19. století a zastavit havarijní opravy současné ze 70. let 20. století. Zatím větší účast je ve volebních místnostech, které jsou vedle místností, kde se volí prezident republiky.

Ačkoli volební komise u referenda průběžnou volební účast nezveřejňují, vzhledem k tomu, že u okrsků, kde jsou obě volební místnosti u sebe, lidé obvykle hlasují v obou volbách, dá se zatím předpokládat účast kolem 20 procent. K platnosti referenda je nutná účast 35 procent voličů.

Oslovení voliči ČTK řekli, že se rozhodovali hlavně podle toho, jestli si jim líbí, nebo nelíbí současná Vřídelní kolonáda. Organizátoři referenda se ještě dnes snažili voličům pomoci najít volební místnosti pro referendum, které nebyly podle nich dostatečně označeny, protože v několika případech byly na jiném místě, než jsou voliči zvyklí, řekl ČTK zmocněnec přípravného výboru referenda Ota Řezanka.

Hned po otevření hlasovacích místností přišly dát svůj hlas pro, nebo proti stavbě repliky litinové kolonády desítky lidí. Například v areálu Základní školy Dukelských hrdinů v Moskevské ulici jsou tři volební místnosti. Jedna pro referendum je v hlavní budově a ve vedlejší budově jedna pro volbu prezidenta a jedna pro referendum.

Tam, kde jsou volební místnosti pro volby prezidenta a pro referendum vedle sebe, naprostá většina voličů šla z jedné místnosti do druhé a volili v obou volbách. Volební místnost pouze pro referendum ve vedlejší budově byla na první pohled méně navštěvovaná.

Obyvatelé Karlových Varů odpovídají v referendu na otázku "Jste pro obnovu historické Vřídelní kolonády architektů F. Fellnera a H. Helmera a pro ukončení oprav havarijního stavu současné Vřídelní kolonády z roku 1975?". Současná kolonáda je částečně v havarijním stavu. Město v posledních dvou letech investovalo desítky milionů zejména do sanace čerpání vřídelní vody v podzemí kolonády. Známý výtrysk Vřídla musel být kvůli špatnému stavu kopule nad ním přemístěn před kolonádu.

K platnosti rozhodnutí v místním referendu je třeba účasti aspoň 35 procent oprávněných voličů. Padesátitisícové Karlovy Vary mají zhruba 39.000 voličů. K platnosti referenda by tak muselo přijít aspoň 13.650 voličů. Aby byl výsledek hlasování závazný, muselo by pro jednu z variant dát hlas nejméně 9750 voličů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď