Část Čech zasáhlo sněžení, kamiony uvízly i na dálnici

foto V Karlových Varech 26. ledna 2021 chumelilo. Husté sněžení komplikovalo dopravu na silnicích.

Praha - Část Čech dnes zasáhlo husté sněžení, které zkomplikovalo dopravu na silnicích. Na západě Čech uvízly kamiony i na dálnici. Odpoledne se už ale situace místy zlepšovala díky oteplení.

Karlovarský kraj

Husté sněžení komplikovalo dnes dopoledne dopravu v Karlovarském kraji. Na silnicích zůstával sníh ležet a i hlavní tahy byly sjízdné jen omezeně. V kopcích na dálnici D6 uvízly kamiony. Odpoledne se ale hlavně kvůli oteplení situace zlepšila, sněhové přeháňky ale pokračují.

Na dálnici D6 v takzvaném Loučkovském kopci zůstávaly stát kamiony, které se nemohly rozjet na zasněžené vozovce. Některá nákladní auta se je snažila objet a omezovala plynulý provoz. Dopravu tam v nejhorších chvílích řídila policie.

Protože ještě dopoledne byly teploty v Karlovarském kraji pod nulou, sníh na silnicích zůstával a pod koly aut vytvářel velmi kluzký povrch. Až odpoledne se pak podařilo hlavní tahy upravit a vozovky jsou po chemickém ošetření opat mokré jen se zbytky sněhu.

V kraji bylo ještě dopoledne okolo tří až pěti stupňů pod nulou. Odpoledne teploty stouply na jeden až dva stupně nad nulu. Podle předpovědi by ale měly k večeru srážky ustávat. V noci má pak opět mrznout a silnice, kde zůstaly zbytky sněhu, mohou opat namrzat.

Plzeňský kraj

Husté sněžení komplikuje dopravu v Plzeňském kraji. Nejproblémovější jsou oblasti Českého lesa, Tachovska a okresu Plzeň-sever, zejména v okolí Bezvěrova a Úněšova. Žádná auty zatarasená nebo zavátá silnice není, ale někde se mohou řidiči zdržet, zejména na silnicích III. třídy, řekl ČTK dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. V regionu byly dnes po 16:00 teploty kolem nuly.

"Nejvíc pořád padá v Českém lese, na Tachovsku a na severu Plzeňska," uvedl. Hlavní tahy, tedy silnice I. třídy jsou sjízdné, ale na vedlejších trvá sypačům až tři hodiny, než se vrátí zpět na problémová místa. "Ve stoupání mohou mít problémy kamiony," dodal.

Dalšími kolizními úseky mohou být silnice ve vyšších polohách chráněných území Českého lesa na Domažlicku a Tachovsku a na Šumavě na Klatovsku, které se nesypou solí, ale jen kamennou drtí. Jako příklad těžko sjízdného úseku uvedl dispečer silnici II. třídy z Klenčí na Domažlicku ke státní hranici. Podobně je na tom třeba na severu Plzeňska stoupání z Čemín na Novou Hospodu u Města Touškova.

V místech, kde není takový provoz, nezabírá sůl používaná na ošetření většiny silnic v kraji tolik, jako tam, kde jezdí hodně aut. Problémy jsou i na silnicích na otevřených pláních, kde může vítr navát sněhové jazyky, například na silnici I/22 z Domažlic do Klatov.

Nejvýše položené Klatovsko je na tom podle Slapničky docela dobře, protože sněhové přeháňky tam zatím tolik nebyly. I do Železné Rudy se dá slušně dojet, řekl.

Krajští hasiči hlásí hodně nehod. "Sníh nám dnes značně komplikuje zásahy. Obtížně se dostáváme na odlehlejší komunikace a místa. Někde necháváme vozy tam, kam ještě dojedeme, a zbytek jdeme pěšky," uvedl jejich mluvčí Petr Poncar.

Mezi Málkovem a Novou Vsí na Tachovsku uvízl po poledni kamion s nákladem. "Místo je velmi těžko dostupné, hasiči měli problém kvůli sněžení dojet. Úsek Přimda - Nová Ves je uzavřen," uvedl Poncar. Další kamion s nákladem kamení se převrátil u Malých Dvorců na Tachovsku.

Středočeský kraj 

Dopravu ve středních Čechách dnes zkomplikovalo sněžení. Problémy byly například na Křivoklátsku, kde kvůli ochraně přírody nelze silnice ošetřovat solí. Silničáři poslali v regionu do terénu zhruba 150 sypačů, řekl ČTK pracovník dispečinku krajských cestářů. Někde uvízly kamiony nebo bylo potřeba dočasně zastavit provoz autobusů.

Sněžení začalo před polednem a postupovalo od severozápadu, ještě vpodvečer cestáři nabádali ke zvýšené opatrnosti i na některých hlavních tazích. Na silnicích na Kolínsku a Kutnohohorku museli řidiči kvůli srážkám počítat s horší viditelností.

Na Příbramsku se tvořily sněhové jazyky a na některých místech uvízly kamiony. "Ale všechno se to rozjelo a silnice máme už asi 1,5 hodiny úplně čisté," řekla ČTK kolem 18:00 policejní mluvčí Michaela Richterová.

V Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko vznikly problémy kvůli tomu, že tam cestáři nemohou silnice solit. Ošetřují je jen inertním posypem. "Měli jsme dvě nebo tři hlášení od policie, že tam stojí nákladní auta v kopci a že to nemohou vyjet. Ale přitom posypané to bylo," uvedl kolem poledne dispečer.

Problémy měly někde i autobusy. Například na trase mezi pražským Smíchovem a Dobřichovicemi byl po poledni jejich provoz dočasně zastaven. Podle cestářů jde o letitý problém, protože je tam zastávka v kopci, kde se větší autobusy obtížně rozjíždějí. "I když se to posype, tak stačí pár vloček a nejde z té zastávky vyjet," dodal dispečer.

Problémy měly autobusy odpoledne také na silnicích mezi Nespeky a Senohraby, u Miličína či Hudlic.

Ústecký kraj

V Ústeckém kraji jsou dnes večer silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Na většině území jsou sněhové přeháňky, místy je snížena viditelnost kvůli mlze. Námraza se objevuje na některých komunikacích ve Šluknovském výběžku. Vyplývá to z aktuálního dopravního zpravodajství Ředitelství silnic a dálnic.

"Většina silnic, alespoň v nížinách, by měla být posolená. Na horách jsou silnice mokré po chemickém ošetření," řekl dnes ČTK dispečer ze Správy a údržby silnic Ústeckého kraje. Doplnil, že na některých místech může být ujetá vrstva sněhu.

Podle meteorologů se mohou večer v Krušných horách tvořit sněhové jazyky, na většině území se bude vyskytovat občasné sněžení.

Kraj Vysočina

Jízdu na silnicích Vysočiny dnes odpoledne komplikovalo sněžení, teploty zůstaly pod nulou. V některých kopcích podle silničářů nemohly vyjet kamiony. Policie zaznamenala v celém kraji od dnešního rána 17 dopravních nehod, šest z nich se stalo na dálnici D1. Nikdo nebyl zraněný, sdělila ČTK mluvčí krajské policie Dana Čírtková v 17:00. Všechny silnice jsou podle policie sjízdné.

Sněžit začalo asi hodinu po poledni. "Jezdí skoro veškerá technika," řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby kolem 16:30. V některých místech nemohly vyjet kamiony, žádné trasy úplně nezablokovaly. Dispečer uvedl, že padá mokrý sníh, který auta na silnicích rychle ujedou. "Jedničky jsou v podstatě rozsolené, ty jsou černé, tam problémy nejsou," řekl.

Se sněhovými přeháňkami musejí řidiči na Vysočině počítat i v noci. Ve středu by v tomto kraji mělo podle Českého hydrometeorologického ústavu sněžit jen ojediněle.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 6. března 2021

Očekáváme v 11:00 4°C

Celá předpověď