V Kanadě se otevřely volební místnosti, Trudeau doufá v posílení mandátu

foto Ilustrační foto - Kanadský premiér Justin Trudeau.

Ottawa - Na východě Kanady se dnes ve 13:00 SELČ otevřely první volební místnosti a začaly předčasné parlamentní volby. Ty v srpnu vyhlásil premiér Justin Trudeau s odůvodněním, že by Kanaďané měli mít možnost vyjádřit se k tomu, jakým způsobem si přejí provést obnovu po pandemii covidu-19. Podle pozorovatelů Trudeau, který nyní vede menšinovou vládu, doufá v zisk nadpoloviční většiny v parlamentu. Šance jeho Liberální strany na ovládnutí zákonodárného sboru jsou však podle volebních modelů poměrně malé kvůli nedávnému nárůstu popularity opozičních konzervativců.

Podle volebních úřadů může k volbám přijít asi 27 milionů Kanaďanů, svůj hlas přitom s předstihem před oficiálním dnem voleb odevzdalo asi 5,8 milionu z nich.

Poslední předvolební průzkumy naznačují, že preference vládnoucích liberálů i opoziční Konzervativní strany Erina O'Toolea jsou v podstatě vyrovnané, obě strany získají zřejmě kolem 31 procent hlasů. Vládnoucí Liberální strana si však podle modelů kanadské veřejnoprávní televize CBC přičte více křesel. Kanadský většinový volební sytém totiž při současném rozložení volebních obvodů a rozprostření voličů výrazně napomáhá liberálům, v roce 2019 například získali o 36 křesel více než konzervativci, ačkoli celkově obdrželi méně hlasů.

CBC odhaduje, že Trudeau má téměř 60procentní šanci na zisk největšího počtu mandátů. Pravděpodobnost zisku více než 170 křesel, která by liberálům zajistila plnou kontrolu nad parlamentem, je však jen asi 17procentní. Kanadu tak nejspíše čeká vznik další menšinové vlády, poznamenává CBC.

V Kanadě tradičně nevznikají koaliční vlády, poslední se tam utvořila v roce 1917 za první světové války. Trudeau se v nynějším volebním období při prosazování zákonů spoléhal na podporu od Zelených a středolevé Nové demokratické strany (NDP).

Volební místnosti se budou v Kanadě otevírat postupně v jednotlivých časových pásmech od východu k západu, hlasování definitivně skončí v úterý ve 4:00 SELČ. Vzhledem k předpokládanému těsnému souboji dvou hlavních stran se zřejmě na některých místech bude čekat poměrně dlouho na konečné výsledky, bude totiž nutné dopočítat i hlasy zaslané poštou, kterých bude zřejmě několik stovek tisíc.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 29. května 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď