V Kanadě našli dětská pohřebiště u katolických škol, shořely čtyři kostely

foto V kanadské provincii Saskatchewan se 26. června 2021 odehrála pietní vzpomínka na místě, kde u bývalé katolické internátní školy pro děti původních obyvatel objevili vyšetřovatelé přes 750 neoznačených hrobů.

Ottawa - Na území původních obyvatel Kanady v provincii Britská Kolumbie v sobotu shořely další dva kostely. Od nedávného nálezu dvou dětských pohřebišť na pozemcích katolických internátních škol pro původní obyvatele Severní Ameriky, na kterých byla téměř tisícovka těl, už shořely čtyři kostely, informovala agentura AFP.

Podle kanadských hasičů oba kostely vzplály necelou hodinu po sobě a byly zcela zničeny. Vyšetřovatelé vše považují za "podezřelé". Policie vyšetřuje také dva pondělní případy, kdy shořely církevní stavby v obcích Penticton a Oliver. Nikdo zatím nebyl zadržen ani obviněn, hledá se spojitost mezi činy, uvedl Jason Bayda z kanadské policie.

U bývalé katolické internátní školy pro děti původních obyvatel v kanadské provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé přes 750 neoznačených hrobů, nález pohřebiště oznámili tento týden. Obdobný nález s ostatky 215 dětí Kanadou otřásl v květnu. Za kanadskou politiku, na základě které byly děti kanadských indiánů a dalších menšin rodičům odebírány, se veřejně omluvil kanadský premiér Justin Trudeau. Lítost vyjádřil také papež František.

Náčelníka místního kmene Keitha Crowa ráno vzbudil telefonát o požáru jednoho z kostelů, na místě neštěstí byl mezi prvními. "Jsem naštvaný. Nic dobrého to nepřinese a bude to obtížné," řekl Crow stanici CBC. V jeho komunitě je navíc mnoho příznivců katolické církve a zničení kostela je velmi zarmoutilo.

Před šesti lety zpráva kanadských úřadů označila systém, který fungoval v 19. a 20. století, za "kulturní genocidu". Školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo na 150.000 nezletilých. Odhadem 6000 jich zemřelo, většinou kvůli špatným zdravotním podmínkám, píše server BBC News. Děti často bydlely ve špatně postavených, nedobře vytápěných a nehygienických zařízeních. Fyzické a sexuální zneužívání řadu z nich přimělo k útěku. Kanadská vláda podle agentury AP už dříve připustila, že toto násilí bylo běžné a žáci byli také biti za to, že mluvili svými původními jazyky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 27. května 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď