V Kanadě odmávali konec závodu F1 o kolo dřív

foto Německý závodník Ferrari Sebastian Vettel projíždí jako první cílem VC Kanady.

Montreal - Pilota Sebastiana Vettela z Ferrari při nedělní Velké ceně Kanady nerozhodila na cestě za 50. vítězstvím ve formuli 1 ani nezvyklá chyba pořadatelů. Organizátoři totiž chybně odmávali konec závodu už v předposledním 69. kole, což poté mělo za následek kosmetickou úpravu výsledků.

"Byl jsem docela zmatený. Počítadlo okruhů na volantu ukazovalo ještě jedno kolo, ale současně jsem viděl i vlajku a někteří traťoví komisaři už dokonce slavili," řekl čtyřnásobný mistr světa. "Do vysílačky proto hlásil, že už je konec, ale oni mi řekli: 'Ne, ne, ne, pořád jeď'," líčil Vettel.

"Ještěže máme vysílačky, protože jsem klidně mohl zpomalit. Také jsem se bál, aby na trať nevběhli fanoušci, protože jsme pořád jeli v plné rychlosti," přidal německý pilot, který se díky nedělnímu triumfu vrátil do čela průběžného pořadí mistrovství světa s náskokem jednoho bodu před Lewisem Hamiltonem z Mercedesu.

Kvůli předčasně odmávanému konci závodu se musely lehce upravit výsledky, které se počítaly už podle pořadí v 68. kole. Nejvíc na to doplatil Daniel Ricciardo, protože kvůli tomu přišel o nejrychlejší kolo závodu. To připadlo jeho týmovému kolegovi z Red Bullu Maxi Verstappenovi.

Čas také kvůli incidentu s vlajkou ztratili i další jezdci. "Přišel jsem o pět sekund, protože Kimi Räikkönen, co jel přede mnou, kvůli tomu zpomalil," řekl osmý Carlos Sainz z Renaultu. "Vlajky jsem si všiml ve druhé zatáčce, ale věděl jsem, že to je špatně. Proto jsme jel pořád stejně, ale Kimi zpomalil. Zrychlil, až si uvědomil, že se ještě jede dál," dodal.

Podle ředitele závodů Charlieho Whitinga mohlo za chybu nedorozumění. "Odpovědný člověk v cílové rovince si myslel, že jde o poslední kolo, tak se zeptal řídící věže, jenže oni si mysleli, že pouze konstatuje fakt, a tak mu to potvrdili," uvedl. "Modelka, která pak vlajkou mávala, za nic nemohla," přidal na adresu Winnie Harlowové.

Ve formuli nešlo o podobný incident poprvé, měl by být však poslední. "Musíme postupy zjednodušit a sjednotit pro všechny okruhy. Občas to totiž není dokonalé, protože je ve hře hodně lidí, rozdílné jazyky. Tentokorát to naštěstí konečné výsledky nijak neovlivnilo," dodal Whiting.

Hamilton byl rád, že i přes problémy v Kanadě vůbec dojel do cíle

Britský pilot Lewis Hamilton sice po nedělní Velké ceně Kanady přišel o vedení v mistrovství světa formule 1, jezdec Mercedesu byl však především rád, že závod vůbec dokončil. Obhájce titulu totiž od začátky trápily problémy s výkonem motoru.

Okruh v Montrealu byl přitom pro čtyřnásobného mistra světa oblíbeným místem, kde vyhrál vůbec první Velkou cenu v kariéře a celkem tam triumfoval šestkrát. Jenže po nevydařené kvalifikaci odstartoval ze čtvrtého místa a v konečném pořadí si o jednu příčku pohoršil.

Hamilton tak skončil v 32. závodě za sebou na bodech, rekordní série však v neděli neměla daleko ke konci. "Jsem obrovsky šťastný, že jsem vůbec dojel do cíle. Od začátku mi kolísal výkon a přehříval se mi motor a nešlo s tím nic dělat," prohlásil britský pilot.

Mercedes na rozdíl od většiny stájí do Kanady nepřijel s vylepšeným motorem, ten by měl představit až za dva týdny ve Francii. "V každém kole jsem byl jak na trní a čekal jsem, kdy mi auto zhasne. Protože výkon pořád padal, ale pak zase naskakoval," uvedl Hamilton.

Obhájce titulu po pátém místě přišel o vedení v průběžném pořadí a na prvního Sebastiana Vettela z Ferrari, který v Kanadě suverénně triumfoval, ztrácí po sedmi závodech z 21 jeden bod. "Jel jsem sedmý závod se stejným motorem a bylo to vidět. Mohl jsem dnes ztratit mnohem víc bodů," řekl Hamilton.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď