Na východě ČR sněží, některé silnice jsou sjízdné s opatrností

foto Automobil na zasněžené silnici. Ilustrační foto.

Praha - Na silnicích Jihomoravského kraje se kvůli sněžení začala v některých úsecích zhoršovat sjízdnost. Se zvýšenou opatrností je sjízdná například D1 kolem Brna, také silnice v Brně a okolí. Na Vyškovsku je uzavřená silnice pro vozy těžší 12 tun. Silnice ve vyšších polohách Olomouckého kraje dnes pokryl sníh, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. V nejvyšších částech Orlických hor v Královéhradeckého kraji jsou silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Místy se na nich tvoří námraza. Celodenní sněžení v Moravskoslezském kraji komplikuje dopravu. Na několika místech zablokovaly uvízlé kamiony silnice.

Jihomoravský kraj

Na silnicích Jihomoravského kraje se kvůli sněžení začala v některých úsecích zhoršovat sjízdnost. Se zvýšenou opatrností je sjízdná například D1 kolem Brna, také silnice v Brně a okolí. Na Vyškovsku je uzavřená silnice pro vozy těžší 12 tun. Vyplývá to z webu silničářů. Přibylo i nehod. Sněžit začalo na jihu Moravy dnes dopoledne.

Teploty se v kraji pohybují kolem nuly. Sjízdná se zvýšenou opatrností je D1 mezi 142. a 189. kilometrem, také mezi 218. a 272. kilometrem. Obdobně je na tom i D2 mezi 11. a 46. kilometrem i D46 mezi nultým a 33. kilometrem. Dálnice jsou podle silničářů ale mokré po chemickém ošetření. Se zvýšenou opatrností jsou sjízdné i silnice nižších tříd na Blanensku, Vyškovsku, Znojemsku, Brněnsku a také v Brně. Jsou mokré po chemickém ošetření. Na Vyškovsku je pro kamiony uzavřená silnice mezi Drnovicemi a Podomím.

Podle provozního ředitele Brněnských komunikací Jana Klištince ve městě vyjelo všech 21 posypových vozů firmy. "Zároveň upozorňujeme řidiče na nutnost opatrné jízdy, a to zejména ve výše položených oblastech města Brna," uvedl ředitel.

Dopravu v kraji sníh zatím výrazně nekomplikuje, některé linky integrovaného dopravního systému se ale zpožďují kvůli hustému provozu především kolem Brna. Přibylo nehod, většinou bez zranění. Několik vozů skončilo i mimo silnici a čekají na odtah, například u Boskovštejna na Znojemsku, Orlovic na Vyškovsku, Kobeřic u Brna nebo u Suchohrdel na Znojemsku. U vážnějších zasahují i hasiči, v několika případech převraceli vůz zpět na kola či jej vytahovali z příkopu.

Dnes odpoledne a v sobotu platí výstraha meteorologů před novou sněhovou pokrývkou, může napadnout až deset centimetrů mokrého sněhu.

Královéhradecký kraj

Některé horské silnice v Královéhradeckém kraji dnes pokryl sníh, místy se tvořila námraza. Silnice druhé a třetí třídy byly po chemickém ošetření mokré. Většina silnic v kraji byla sjízdná se zvýšenou opatrností, upozorňovalo řidiče dnes večer na webu Ředitelství silnic a dálnic. Sníh dnes ležel například na silnici spojující přes hřeben Orlických hor středisko v Deštném s Orlickým Záhořím. Dnes večer sněžilo téměř v celém kraji, v nižších polohách padal déšť se sněhem.

"Do dopravní nehodovosti v kraji se počasí zatím výrazněji nepromítlo, žádný výrazný nárůst nehod neevidujeme," řekla dnes v 19:30 ČTK mluvčí krajské policie Lucie Konečná.

V Královéhradeckém kraji má být v noci na sobotu oblačno až zataženo, sněhové přeháňky, k ránu až polojasno, ojediněle mlhy, většinou mrznoucí. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi nulou a minus třemi stupni Celsia.

V sobotu by mělo být v kraji oblačno až zataženo, během dne ojediněle sněhové přeháňky, pod 400 metrů nad mořem i srážky smíšené nebo dešťové. Nejvyšší denní teploty budou mezi plus jedním a plus čtyřmi stupni Celsia, na horách pod nulou do minus tří stupňů Celsia.

Moravskoslezský kraj

Celodenní sněžení v Moravskoslezském kraji komplikuje dopravu. Na několika místech zablokovaly odpoledne uvízlé kamiony silnice. Nehod ale podle policie kvůli počasí zatím moc nebylo. ČTK to dnes odpoledne řekla mluvčí moravskoslezské policie Zlatuše Viačková.

Kamion zablokoval například silnici I/11 z Rýmařova na Bruntálsku ve směru na Šumperk. "Kamion je napříč silnicí. Na místo už dorazil sypač," uvedla Viačková. Dodala, že zpočátku byla silnice zcela neprůjezdná. Kvečeru se podařilo pro osobní dopravu obnovit provoz v jednom pruhu.

Podobná situace byla i na silnici I/57 mezi Fulnekem a Vrchy na Novojičínsku. "Tam byla silnice namrzlá a uvízly na ní kamiony. Komunikaci jsme uzavřeli. Provoz tam byl zastaven, dokud vozovku silničáři neošetří," uvedla. Okolo 18:00 se podařilo provoz obnovit. Řidiči ale musí být opatrní.

Pro nákladní auta s váhou nad 12 tun je až do 29. listopadu uzavřena silnice Ostravice-Bílá na Frýdecko-Místecku. Úsek silnice je v zimních měsících problematický, protože s ohledem na ochranné pásmo přehrady Šance tam silničáři nesmějí používat sůl, ale jen inertní materiál. Kamiony tam pak na uježděném sněhu často uvíznou a komunikaci mířící k česko-slovenské hranici zablokují.

Dodala, že i když v kraji sněží od dopoledních hodin, policisté evidují zatím 16 kolizí, které s počasím jednoznačně souvisejí. Obě se obešly bez zranění. Nehody policisté řeší hlavně na Bruntálsku.

Olomoucký kraj

Silnice ve vyšších polohách Olomouckého kraje dnes pokryl sníh, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Policisté a hasiči dnes odpoledne měli kvůli nehodám, které zřejmě vznikly v souvislosti se sněžením, osm výjezdů. Při dosavadních nehodách se zranilo osm lidí, sdělila dnes ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Sněžit začalo v Olomouckém kraji odpoledne. V nižších polohách i v Jeseníkách se na silnicích vytvořila vrstva rozbředlého sněhu. Na většině území kraje jsou stále sněhové přeháňky. První nehody byly hasičům nahlášeny po 15:00. Tři nehody byly na Přerovsku, dvě na dálnici D35 u Bílé Lhoty na Olomoucku, jedna za sjezdem z dálnice na Křelov-Břuchotín a jedna u Dubicka na Šumpersku.

U Hrabišína na Šumpersku sjel před 17:00 linkový autobus do příkopu. "Než na místo dojely naše jednotky, tak zde podobným způsobem havarovaly další dva vozy. Kolize se obešly bez zranění osob. V autobuse cestovali dva lidé, které místní jednotka dopravila do nejbližší obce," řekla Balážová. Jedno havarované osobní vozidlo hasiči pomocí navijáku dostali zpět na silnici. "Autobus vyprostí speciální těžká technika," dodala Balážová

Na místech nehod hasiči poskytovali první pomoc a asistovali zdravotnické záchranné službě při ošetření a transportu zraněných pacientů do sanitek. "Zajistili jsme místo proti vzniku požáru a pokud bylo třeba, tak jsme se postarali o uniklé provozní kapaliny," uvedla Balážová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je středa 26. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď