V Jihlavě začal festival dokumentů, rozdal první ceny

foto Slavnostním zahajovacím večerem začal 24. října 2019 v Jihlavě 23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, potrvá do 29. října 2019. Cenu Respektu získal z rukou Jana Vitvara (vlevo) z časopisu Respekt (vpravo) Jan Novák z České televize za dokument Svitávka.

Jihlava - Při zahajovacím večeru Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava převzala cenu za nejlepší krátký dokument v sekci Krátká radost argentinská režisérka Ingrid Pokropeková za snímek s názvem Shendy Wu: deník. Cenu Respektu získal Jan Novák za reportáž sledující spor o ubytování lidí s handicapem. Festival potrvá do 29. října.

V osobně laděném dokumentu se argentinská filmařka věnuje hledání přítelkyně z dětství. O vítězi Krátké radosti rozhodli diváci prostřednictvím filmového portálu DAFilms.cz. Vybírali ze 17 snímků.

Cena časopisu Respekt je určená investigativním novinářům za nejlepší televizní video či online investigativní reportáž s politickým či společenským tématem. Novák ve dvoudílné reportáži Svitávka zachytil situaci v obci rozdělené sporem o ubytování lidí s handicapem.

Většinu cen, které vytvořil čínský umělec, předají organizátoři festivalu při slavnostním večeru 28. října. Umělec Aj Wej-wej jim dal podobu výmluvného gesta vztyčeného prostředníčku, které se objevuje na některých jeho fotografiích vyjadřujících nesouhlas s režimem. Cena je vyvedená z kostiček stavebnice Lego, s nimiž umělec pracoval už několikrát. Vytvořil z nich portréty čínských disidentů i unesených mexických studentů.

Když festival čínského umělce žijícího nyní v Berlíně o návrh ceny požádal, měl jen málo podmínek. Cena měla zosobňovat odvahu, kreativitu a kritické myšlení, řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Aj Wej-wej je i filmař. Jihlavské publikum mohlo jeho tvorbu vidět v roce 2012, kdy ho čínský režim držel v domácím vězení. "Aj Wej-wej ve svých projektech propojuje obyčejné lidi s uměním a umění s politikou, do které skrze své umělecké realizace vrací sociální a lidskoprávní témata," řekl Hovorka.

Na příznivce dokumentů čeká v Jihlavě na 23. ročníku festivalu dalších 277 filmů, 91 filmů si na festivalu v jednom z osmi promítacích sálů odbude světovou premiéru. Festival je největší přehlídkou dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě.

Jeho významnou součástí je Inspirační fórum. Koná se podeváté. Návštěvníkům prostřednictvím debat otevírá šest různých témat včetně klimatické krize nebo ženských práv. Debatovat v Horáckém divadle bude v součtu přes 100 hostů z různých zemí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 1. října 2020

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď