V jeskyni Na Špičáku bude hrát kytarista Rak, výtěžek půjde na léčbu Strejčka

foto Ilustrační foto - Kytarista Štěpán Rak 23. prosince v pražské Lucerně na koncertě Pocta Václavu Havlovi.

Jeseník - Netradiční koncert bude tuto sobotu hostit jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku, která je nejstarším doloženým jeskynním komplexem v Česku. V dómu Naděje vystoupí kytarista Štěpán Rak, posluchačům představí autorskou tvorbu. Koncert s dobrovolným vstupným bude charitativní, výtěžek věnuje kytarista na léčbu svého dlouholetého přítele, divadelního a filmového herce Alfreda Strejčka. Koncert bude při svíčkách, řekla dnes ČTK vedoucí jeskyně Andrea Švubová. V jeskyni se pravidelně konají pěvecké koncerty, kytarový je s ohledem na zdejší klimatické podmínky ojedinělý.

"Koncert se uskuteční v dómu Naděje, jde o místo se skvělou akustikou, pořádáme zde koncerty a pouštíme zde i reprodukovanou hudbu během prohlídek, aby akustiku mohli návštěvníci sami posoudit," uvedla vedoucí jeskyně. Sezonu v jeskyni pravidelně zahajuje a zakončuje pěvecký sbor Radost z Bělé pod Pradědem. Poslední jeho koncert se v těchto místech uskuteční v říjnu, na závěr sezony. "Koncert Štěpána Raka je třešničkou na dortu," doplnila Švubová.

Sedmasedmdesátiletého kytaristu, hudebního skladatele a pedagoga Štěpána Raka čekají při koncertu s kapacitou 40 až 50 míst poměrně náročné podmínky. Teplota se v jeskyni pohybuje kolem osmi stupňů a vlhkost zde dosahuje 99 procent. I z toho důvodu se v těchto místech konají spíše pěvecké koncerty, bez hudebních nástrojů. "Na koncert máme volná poslední místa," uvedla Švubová.

Všestranný hudebník Štěpán Rak věnoval svůj koncert svému dlouholetému příteli Alfredu Strejčkovi, s nímž jej pojí i dlouholetá spolupráce. Společně připravili například koncertní projekt Vivat Comenius, věnovaným českému protestantskému mysliteli Janu Amosi Komenskému. Osmdesátiletý herec a moderátor Strejček se v posledních letech potýká s vážnými zdravotními problémy. V roce 2017 onemocněl vzácným virovým onemocněním, při němž ochrnul.

Jeskyně Na Špičáku, kde se koncert odehraje, je nejstarší písemně doloženou jeskyní v ČR, s historickými nápisy na stěnách datovanými k roku 1519 a odborně zrestaurovanou renesanční malbou Adorace Krucifixu z poloviny 16. století, uvedl mluvčí Správy jeskyní České republiky Pavel Gejdoš. Tajemné podzemí poblíž lomu takzvaného supíkovického mramoru je turistům přístupné už od roku 1885. Z dosud známé celkové délky 410 metrů návštěvníci procházejí 220 metrů chodeb a síní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď