V jaderných elektrárnách v Evropě se můžou stát nehody, vyhrožuje Medveděv

foto Místopředseda bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv na jejím zasedání v moskevském Kremlu 21. února 2022.

Moskva - Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv ve svém komentáři o situaci v Záporožské jaderné elektrárně nepřímo pohrozil západním zemím útokem na jejich elektrárny. Na sociálních sítích napsal, že v evropských jaderných zařízeních může stejně jako v Záporožské elektrárně, která v minulých dnech čelila ostřelování, dojít k "nepředvídatelným situacím".

Z útoků na Záporožskou jadernou elektrárnu se od minulého pátku vzájemně obviňují Kyjev a Moskva. Medveděv dnes označil obvinění, že za útoky stojí ruské síly, za absolutní "blábol", kterému nemůže uvěřit ani "tupé rusofobní publikum". Uvedl, že za ostřelováním stojí Kyjev a jeho "západní ochránci", kteří by byli schopni způsobit havárii, jako byla ta v černobylské jaderné elektrárně v roce 1986.

Záporožská jaderná elektrárna na Ukrajině na snímku ze 7. srpna 2022. "Co na to říci... Nemělo by se zapomínat, že jaderné elektrárny jsou i v Evropské unii. A i tam může dojít k nepředvídatelným situacím," napsal Medveděv, který od zahájení ruské invaze na Ukrajinu na sociálních sítích pravidelně zveřejňuje ostré výpady proti Kyjevu i Západu.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi o víkendu řekl, že současný vývoj vytváří "velmi skutečné riziko jaderné katastrofy". Generální tajemník OSN António Guterres vyzval ve čtvrtek k vytvoření demilitarizované zóny kolem elektrárny, výzva se probírala na zasedání Rady bezpečnosti OSN. Proti zřízení demiliatarizované zóny ale vystoupil ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja s vysvětlením, že v důsledku takového kroku by mohla elektrárna přijít o ochranu a stát se "zranitelnou" vůči těm, kdo ji budou chtít navštívit. "Jaké budou jejich úkoly, nikdo neví. Nemůžeme vyloučit libovolné provokace nebo teroristické útoky na elektrárnu," sdělil podle agentury Interfax Něbenzja.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď