V Ivančicích vznikla expozice Muzeum RAF Emila Bočka

foto V Ivančicích vznikla muzejní expozice nazvaná Muzeum RAF Emila Bočka (na snímku z 18. října 2019). Návštěvníkům připomene osudy českých pilotů, kteří sloužili za druhé světové války v britském královském letectvu známém pod zkratkou RAF. Výstava se veřejnosti otevře 1. listopadu.

Ivančice (Brněnsko) - V Ivančicích vznikla muzejní expozice nazvaná Muzeum RAF Emila Bočka. Návštěvníkům připomene osudy českých pilotů, kteří sloužili za druhé světové války v britském královském letectvu známém pod zkratkou RAF. Výstava se veřejnosti otevře 1. listopadu, ve čtvrtek ji přijely pokřtít významné osobnosti, přítomen byl i Boček, který je v 96 letech posledním žijícím českým pilotem RAF. ČTK to řekl tvůrce muzea Jan Dašovský.

Fotogalerie

Dašovský vytvořil nejen muzeum, ale celý dům RAF House, který je pilotům věnovaný. Součástí je i restaurace, vinotéka a společenský sál. Využil k tomu dům v Tovární ulici, který byl dříve součástí vchodu do továrny Mosilana a naposledy v něm byla diskotéka. "Muzeum vzniklo spontánně z mého přátelství s panem Bočkem a z toho, že děláme víno s jeho etiketou. Do muzea jsem dal předměty ze své sbírky, jsou tam věci i z jeho sbírky i z pozůstalostí některých jiných letců," řekl Dašovský.

Boček byl celou dobu na křtu muzea, poté jej lékaři převezli do fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích, řekl ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. Informace o jeho zdravotním stavu nesdělil.

Mezi exponáty patří například knipl ze Spitfiru, s nímž Boček létal, fotokulomet, který sloužil ke kontrole zásahů při vzdušné střelbě, zápis jednoho z pilotů z letu, kdy sestřelil dva Messerschmitty, či pozůstalost po ivančickém rodákovi Miroslavu Muchovi, který zahynul nad Británií v bombardéru.

Muzeum bude otevřené v odpoledních hodinách denně mimo pondělí a úterý, vstup bude zdarma.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď