V Itálii zemřela v boji s ohněm hasička, ve Španělsku hoří les i na Tenerife

foto Lesní požár ve Španělsku na snímku z 16. července 2022.

Madrid/Řím - Lesní požáry, které sužují oblast na severovýchodě Itálie nedaleko hranic se Slovinskem, si ve čtvrtek vyžádaly oběť z řad hasičů. Informovala o tom dnes agentura APA, podle níž jde o šestapadesátiletou ženu, na niž při hašení spadl strom. Stovky hasičů stále bojují s lesními požáry také ve Španělsku, kde se nyní rychle šíří požár na ostrově Tenerife, uvedl dnes server televize RTVE.

Na severu Tenerife, který je jedním z Kanárských ostrovů, vypukl lesní požár ve čtvrtek v oblasti obce Los Realejos. Dosud zničil přes 500 hektarů. Stále hoří i les u obce Cebreros (provincie Ávila) nedaleko Madridu. Dostat pod kontrolu se naopak už ve středu podařilo požáry v provincii Zamora na severozápadě, která patří k nejhůře postiženým oblastem v této vlně požárů a kde také v neděli kvůli hořícímu porostu zemřeli dva lidé - hasič a pastevec ovcí.

V Itálii nyní hoří lesy mimo jiné u hranic se Slovinskem v oblasti Furlansko-Julské Benátky, jejíž regionální vláda kvůli tomu v úterý vyhlásila nouzový stav. Místním hasičům pomáhají i kolegové z jihorakouské spolkové země Korutany, uvedla dnes APA. Po dvou dnech byla dnes obnovena železniční doprava na krátkém úseku mezi Terstem a městem Monfalcone, rovněž část dálnice A4 na trase mezi Terstem a Benátkami, která byla kvůli dýmu tento týden uzavřena, už je v provozu. Dva dny byla kvůli dýmu zavřená i italská loděnice Fincantieri v Monfalcone, dnes se 3000 jejích zaměstnanců mohlo vrátit do práce.

Agentura ANSA dnes informovala, že od poloviny června dosud vyjížděli hasiči v celé zemi k téměř 33.000 lesních požárů, což bylo asi o čtyři tisíce více než ve stejném období loňského roku. Nejčetnější byly letos požáry na Sicílii, dalšími těžce postiženými regiony byly jihoitalské oblasti Apulie, Kalábrie a Kampánie či středoitalské regiony Toskánsko a Lazio, v němž leží metropole Řím.

Ve Španělsku letos lesní požáry podle odhadu evropského systému EFFIS, který vychází ze satelitních snímků programu Copernicus, zničily téměř 200.000 hektarů. Tím už překonaly škody za celý rok 2012, který dosud držel v tomto ohledu rekord v historii záznamů. Za poslední asi dva týdny podle EFFIS bylo zničeno na 80.000 hektarů, uvedl dnes server španělské televize RTVE.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 28. září 2022

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď