V Itálii začne lyžařská sezona, kapacita je omezená na třetinu

foto Lyžaři na sjezdovce. Ilustrační foto.

Řím - V Itálii příští týden s velkým zpožděním začne lyžařská sezona a jako první se v pondělí otevřou alpská střediska v regionech Lombardie, Piemont a Benátsko jako jsou Livigno, Bormio či Cortina d'Ampezzo. Kapacita vleků a lanovek ale bude omezená na 30 procent, a provozovatelé proto nabádají návštěvníky, aby si skipasy a parkovací místa zarezervovali pokud možno předem, protože jejich počet bude omezený. Informovala o tom italská média.

Ve středu se otevřou sjezdovky v oblasti Trentino (Tridentsko), kde leží například střediska Madonna di Campiglio či Passo del Tonale, a ve čtvrtek pak v malém regionu Valle d'Aosta u hranic s Francií.

Podle stávajících epidemických pravidel patří všechny italské alpské regiony mezi tak zvané žluté zóny s nejnižší mírou rizika nákazy koronavirem, a to s výjimkou autonomní oblasti Bolzano (Jižní Tyrolsko). Ta je aktuálně označena oranžově, což značí o stupeň vyšší míru rizika. V Bolzanu, kde se nacházejí například střediska Val Gardena či Alta Badia, se proto zatím lyžařské areály otevírat nebudou. Dosud také platí omezení pohybu mezi jednotlivými regiony.

I ve žlutých zónách nicméně nadále platí určitá omezení, která se dotknou lyžařů. Vedení regionů Piemont a Lombardie trvá na to, že vleky a lanovky zatím smějí být vytížené maximálně na 30 procent. Méně přísné podmínky platí jen u středisek s maximálně dvěma vleky, která mohou naplnit až polovinu přepravní kapacity. Omezená je i provozní doba barů a restaurací, které musejí zavírat nejpozději v 18:00.

Otevření lyžařských areálů vzbuzuje v Itálii velké emoce. Zástupci podnikatelů apelují, aby vláda restrikce uvolnila co nejrychleji a dovolila provoz restaurací minimálně do 22:00. Někteří odborníci naopak varují, že uvolnění přišlo i vzhledem k šíření nakažlivějších mutací koronaviru příliš brzy.

I když alpská střediska v Itálii otevírají, turisté ze zahraničí budou mít do nich ztížený přístup. Pro Čechy například platí nutnost doložit negativní test na koronavirus, který nebude starší než 48 hodin, a musí také nahlásit svůj příjezd místním úřadům.

Ve středu italské úřady hlásily přírůstek téměř 13.000 nakažených a 336 úmrtí za den. Celkem se v zemi koronavirem nakazilo přes 2,6 milionu lidí, 92.338 z nich zemřelo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je pondělí 25. října 2021

Očekáváme v 7:00 0°C

Celá předpověď