V Íránu třikrát odložili uzavření volebních místností

foto Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vhazuje hlasovací lístek do volební urny v Teheránu během parlamentních voleb.

Teherán - zřejmě menším zájmem než před čtyřmi roky vybírali dnes Íránci poslance příštího parlamentu. Úřady konec hlasování třikrát posunuly, aby umožnily přijít k urnám co největšímu počtu voličů. Menší účast podle pozorovatelů posílí pozice stoupenců tvrdé linie. Volební právo má 58 milionů Íránců, o jejichž hlasy se ucházelo na 7000 kandidátů.

Fotogalerie

Ráno hned po otevření místností přišel hlasovat duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Voliče vyzval, aby do volebních místností dorazili brzy. "Hlasovat je náboženskou povinností... která rovněž zaručí íránské národní zájmy," řekl Chameneí. "Vyzývám Íránce, aby hlasovali co nejdříve," dodal.

Volební místnosti se otevřely v 05:30 SEČ a otevřené měly být deset hodin, do 15:30 SEČ, s možností prodloužení. Po třetím prodloužení se podle sdělení státní televize nakonec uzavřely o pět a půl hodiny později, tedy ve 21:00 SEČ.

Agentura AFP napsala, že odpoledne íránského času (po poledni SEČ) se volební účast pohybovala kolem 19 procent. Podle polooficiální agentury Fars se v době, kdy mělo hlasování původně končit (15:30 SEČ), byla účast na celostátní úrovni kolem 40 procent.

O kandidaturu mělo původně zájem 14.000 lidí, ale po prověření znalci islámského práva z Rady dohlížitelů jich zůstala zhruba polovina. Vyřazeni byli podle agentur především příznivci reforem a umírnění politici. Opozice kvůli tomu vyzývala k bojkotu hlasování.

Agentura Reuters napsala, že konzervativci si po dnešních volbách zřejmě upevní svou pozici. Volby podle agentury nebudou mít velký vliv na zahraniční politiku země ani na její jaderný program, o němž rozhoduje Chameneí. Dobrý výsledek ale může konzervativce posílit pro prezidentské volby, jež budou příští rok.

U některých místností se dnes tvořily fronty. V Teheránu byly vidět v jižních čtvrtích, kde žijí především konzervativci, zatímco mnohem menší účast byla na severu metropole, jehož obyvatelé ve dvojích prezidentských volbách v letech 2013 a 2017 dali hlas umírněnému Hasanovi Rúhánímu. Prezident po odevzdání hlasu dnešek označil "za slavnostní den v dějinách země" a vyzval voliče, aby přišli k urnám, i když s vládou nejsou spokojeni.

Některé Íránce od účasti odradily zprávy o přibývajících případech nákazy novým koronavirem a o úmrtí čtyři lidí. Většina případů je z města Kom. Oficiální íránská agentura IRNA napsala, že v tomto "posvátném městě" zprávy o koronaviru "nadšení voličů nijak neovlivnily".

Hlasy se sčítají ručně. Konečné výsledky mohou být ohlášeny za tři dny, první předběžné se ale podle agentury AP očekávají už v sobotu.

Islámské poradní shromáždění má 290 členů, z nichž 285 se volí přímo, pět míst je určeno menšinám.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 5. dubna 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď