V Íránu na nový koronavirus zemřelo 50 lidí, v Číně dalších 150

foto Zdravotník u pacienta provizorní nemocnice, která vznikla přebudování výstavního centra ve Wu-chanu (snímek z 18. února 2020).

Peking - Počet obětí nového koronaviru v íránském městě Kom vzrostl ze 12 na 50, uvedla polooficiální agentura ILNA. Je to nejvíc mimo území Číny, odkud se virus šíří. Podle jednoho z místních představitelů je nyní ve městě v karanténě přes 250 lidí. Do Komu nemoc COVID-19 podle íránských úřadů zanesli lidé, kteří přicestovali z Číny. V pevninské Číně se obětí nového koronaviru stalo již 2592 lidí, po dnešním oznámení dalších 150 mrtvých. Z nich až na jednu výjimku všichni zemřeli v centrální provincii Chu-pej, považované za ohnisko nákazy, uvedla agentura AFP s odvoláním na čínské úřady. Francie má kvůli koronaviru o třetinu nižší návštěvnost.

 V Íránu na nový koronavirus zemřelo 50 lidí, uvádí agentura ILNA

Počet obětí nového typu koronaviru v íránském městě Kom vzrostl ze 12 na 50, informovala dnes polooficiální agentura ILNA. Je to nejvíc mimo území Číny, odkud se nemoc šíří. Podle jednoho z místních představitelů je nyní ve městě v karanténě přes 250 lidí. Íránská státní média nicméně stále uvádějí jen 12 mrtvých a asi 60 nakažených. První případ infekce ohlásil také sousední Afghánistán.

Podle poslance z města Kom, Ahmada Amirabádího Faraháního, nakažení lidé umírali od čtvrtka 13. února. Země přitom oficiálně o prvních nakažených a obětech informovala teprve minulou středu 19. února, poznamenala agentura AP. V rozhovoru s agenturou ILNA Farahání prohlásil, že situace v Komu, který leží 120 kilometrů jižně od Teheránu, "není dobrá". "Žádná ze zdravotních sester nemá k dispozici potřebné ochranné pomůcky," podotkl s tím, že někteří zdravotníci dokonce město opustili. Íránské úřady obvinil z toho, že "lžou" o skutečném rozsahu nákazy v zemi.

Náměstek íránského ministra zahraničí ale tyto informace odmítl. Na tiskové konferenci, kterou vysílala živě státní televize, prohlásil, že dosud v zemi zemřelo 12 lidí a dalších 66 jich bylo nakaženo. "Kategoricky to popírám," reagoval náměstek na prohlášení Faraháního.

Většina případů nákazy se soustřeďuje právě do Komu, kam nemoc COVID-19 zanesli podle íránských úřadů lidé, kteří přicestovali z Číny. Infekce se ale již rozšířila i do dalších íránských měst, včetně metropole Teheránu.

Turecká letecká společnost Turkish Airlines dnes informovala, že ruší své lety do čtyř íránských měst - Mašhadu, Isfahánu, Tabrízu a Šírázu. Rovněž až do 27. února snížila počet leteckých spojů do Teheránu. Turecko již v neděli uzavřelo svou pozemní hranici s Íránem a také zastavilo veškeré lety z této země.

Írán poprvé o nemoci informoval ve středu, krátce před parlamentními volbami. Některé zprávy hovořily o tom, že se úřady snažily informaci tajit, aby neodradily voliče přijít k pátečním volbám.

První případ nákazy oznámil dnes podle agentury Reuters také občanskou válkou zmítaný Afghánistán. Afghánské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že se nemoc COVID-19 potvrdila u jednoho ze tří podezřelých případů v západní provincii Herát, která sousedí s Íránem.

Čínské úřady hlásí dalších 150 obětí

Obětí nového koronaviru se v pevninské Číně stalo již 2592 lidí, po dnešním oznámení dalších 150 mrtvých. Z nich až na jednu výjimku všichni zemřeli v centrální provincii Chu-pej, považované za ohnisko nákazy, uvedla agentura AFP s odvoláním na čínské úřady.

Úřady dnes také oznámily 409 nových případů infekce, opět převážně v provincii Chu-pej, což je pokles oproti 648 novým případům, oznámeným o den dříve, upozornila agentura Reuters. V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, je celkem 77.150 nakažených.

Mimo provincii Chu-pej přibylo v pevninské Číně oproti předchozímu dni pouze 11 případů nákazy, což je nejméně od 20. ledna, kdy čínské úřady začaly statistiku každodenně zveřejňovat, napsala agentura Reuters. Více než 20 provincií a samosprávných měst, včetně Pekingu a Šanghaje, nezaznamenalo žádné nové případy infekce.

Čínské úřady v reakci na zlepšení situace uvolnily v Pekingu a na dalších místech opatření omezující pohyb obyvatelstva. Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval firmy, aby obnovily provoz.

Znepokojující zprávou z Číny je nicméně počet nakažených lékařů, sester a dalších zdravotnických pracovníků, který již přesáhl 3000. Delegaci Světové zdravotnické organizace, která je v Číně, bilanci oznámil představitel čínské zdravotnické komise Liang Wan-nien. Většina případů infekce je z provincie Chu-pej, přičemž důvodem je pravděpodobně nedostatek ochranných kombinéz, masek a dalšího vybavení, jakož i únava zdravotníků, dodal Liang.

Agentura AFP upozorňuje také na vysoký mezidenní přírůstek obětí nového koronaviru - zatímco v posledních dnech přibývala zhruba stovka mrtvých denně, dnes je nových mrtvých hlášeno 150.

Stálý výbor čínského parlamentu dnes vydal zákaz konzumace divoce žijících zvířat a obchodování s nimi. Vědci již dříve vyjádřili podezření, že nový koronavirus se v jedenáctimilionovém čínském městě Wu-chan přenesl na lidi na trhu, kde se prodávají mořské plody, ale také divoce žijící zvěř. Klíčovou roli v přenosu viru na člověka mohli sehrát luskouni, jejichž maso se v Číně považuje za delikatesu a jejichž šupiny se používají v tradiční čínské medicíně.

Čína odložila výroční zasedání parlamentu

Čína se rozhodla odložit výroční zasedání parlamentu, jehož začátek byl plánován na 5. března. Důvodem je šíření nového typu koronaviru, kterým se v zemi nakazilo již více než 77.000 lidí. Informovala o tom dnes čínská státní média.

Parlament, který se oficiálně nazývá Všečínské shromáždění lidových zástupců a který sestává asi z 3000 delegátů, se schází zpravidla jednou ročně na desetidenním zasedání v Pekingu, aby kromě jiného vytyčil hlavní ekonomické cíle země.

Odklad dnes schválil stálý výbor čínského parlamentu, přičemž nové datum zasedání zatím nebylo stanoveno, uvedla čínská státní televize. Zasedání by se ale podle ní mělo uskutečnit v brzké době.

Jižní Korea registruje již 833 případů nákazy koronavirem

Počet lidí nakažených v Jižní Koreji novým typem koronaviru už stoupl na 833. Stalo se tak poté, co jihokorejské úřady od neděle dvakrát zvýšily bilanci - nejprve v noci na dnešek SEČ oznámily 161 nových případů infekce a pozdějhi přidaly dalších 70. Počet obětí nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, vzrostl v Jižní Koreji na sedm.

V zemi kvůli rostoucímu počtu osob nakažených novým koronavirem platí zdravotní pohotovost nejvyššího stupně. Jihokorejské ministerstvo kultury dnes oznámilo dočasné uzavření muzeí a knihoven, o další týden bylo prodlouženo uzavření škol. Politické a kulturní události plánované na tento týden byly rovněž zrušeny, napsala agentura AP.

Jižní Korea, která spolu s Čínou (77.150 případů) a Japonskem (838 případů) registruje vysoký počet lidí infikovaných novým typem koronaviru, má tradičně přísná karanténní opatření. Naposledy vyhlásila nejvyšší stupeň zdravotní pohotovosti před 11 lety kvůli chřipce H1N1.

Šedesát procent případů nákazy novým koronavirem má spojitost s jedním kostelem ve městě Tegu, kde se scházejí členové náboženského hnutí Sinčchondži, uvedla jihokorejská agentura Jonhap.

Zdravotní úřady v Tegu sdělily, že do karantény bylo umístěno a vyšetření se musí podrobit asi 9000 členů hnutí poté, co se několika bohoslužeb v jejich kostele zúčastnila 61letá žena později pozitivně testovaná na nový koronavirus. Žena je označovaná za takzvanou superpřenašečku. Otázkou je, jak se ona sama nakazila, protože do ciziny v poslední době necestovala.

Podle agentury AFP v Jižní Koreji nyní roste odpor vůči hnutí Sinčchondži, které se inspiruje křesťanstvím, i když se od jeho učení zásadně odchyluje, a bývá považováno za sektu. Již více než půl milionu lidí podepsalo na internetu petici požadující jeho rozpuštění.

Druhým ohniskem nákazy je nemocnice v provincii Kjongsang pukdo, jejíž je město Tegu metropolí. Infikováno je množství pacientů na psychiatrickém oddělení nemocnice.

Vietnamský letecký dopravce Bamboo Airways dnes oznámil, že od 26. února pozastaví kvůli obavám z šíření nového koronaviru lety do Jižní Koreje. Z Jižní Koreje přicestovalo loni do Vietnamu 4,3 milionu návštěvníků, což je druhý největší počet po turistech z Číny.

Veškeré lety z Jižní Koreje pozastavilo dnes Mongolsko, které rovněž uzavřelo až do 2. března vstup do země přes své hraniční přechody, napsala agentura Reuters. Mongolsko sice zatím nezaznamenalo žádný potvrzený případ nákazy novým koronavirem, přijalo ale kvůli němu přísná preventivní opatření, včetně uzavírky škol až do konce března.

První případy nákazy koronavirem oznámily Bahrajn, Kuvajt a Irák

První případy nákazy novým koronavirem dnes oznámily Kuvajt, Bahrajn a Irák. V Kuvajtu jsou nakaženi tři lidé, kteří navštívili Írán. V Bahrajnu onemocněla jedna osoba, která se rovněž vrátila z Íránu. V iráckém šíitském městě Nadžaf pak nákazu zaznamenali u íránského studenta, uvedla agentura Reuters s odvoláním na tamní ministerstvo zdravotnictví. Pacient se do Iráku dostal ještě předtím, než země uzavřela hraniční přechody s Íránem.

Írán, který o svých prvních případech začal informovat až minulý týden, má podle oficiálních úřadů 12 mrtvých a přes 60 nakažených. Poslanec z města Kom Ahmad Amirabádí Farahání nicméně tvrdí, že mrtvých v íránském městě Kom je až 50. Íránské úřady rovněž obvinil z toho, že se jim zatím nedaří šíření nemoci zvládat. Ve městě Kom je podle Faraháního v karanténě dalších 250 lidí.

Ministr: Francie má kvůli koronaviru o třetinu nižší návštěvnost

Do Francie přijíždí kvůli novému typu koronaviru o 30 až 40 procent méně turistů, než se očekávalo. Propad návštěvnosti tak bude mít významný vliv na francouzskou ekonomiku, řekl zpravodajskému serveru CNBC francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Francie je jednou z nejnavštěvovanějších zemí světa a turismus se na jejím hrubém domácím produktu (HDP) podílí zhruba osmi procenty.

Le Maire na okraj dvoudenního zasedání finančních představitelů skupiny největších světových ekonomik G20 v Rijádu řekl, že do Francie každoročně přijíždí na 2,7 milionu čínských turistů. "V roce 2020 to tak samozřejmě nebude," dodal.

Nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, se objevila koncem loňského roku v čínském městě Wu-chan a od té doby na ni převážně v Číně zemřelo přes 2500 lidí. Úřady omezily cestování a snížila se i poptávka po letecké dopravě. Zrušeno bylo přes 200.000 letů.

Do Francie v roce 2018 přicestovalo podle údajů jejího ministerstva pro Evropu a zahraniční záležitosti zhruba 89,4 milionu turistů, což byl rekord. Rekordní byla odhadem i suma, kterou tam turisté utratili, a to 56,2 miliardy eur (1,4 bilionu Kč).

Většina návštěvníků, zhruba 79 procent, pocházela z Evropy, ale nejstrmější nárůst vykázala asijská klientela. Z tohoto kontinentu v roce 2018 do Francie přicestovalo o 7,4 procenta více hostů.

Údaje za loňský rok zatím nejsou k dispozici. Už nyní je ale jasné, že se Francii jen těžko podaří splnit loňské předsevzetí přivítat do konce letošního roku 100 milionů návštěvníků.

Francie zatím podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) z 22. února vykázala 12 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Jeden z nemocných viru podlehl. Šlo o turistu z Číny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 28. března 2020

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď