V Indii rekordně vzrostla statistika nakažených i bilance úmrtí s covidem-19

foto Ilustrační foto - Odběry pro testy na nemoc covid-19 v indickém městě Džammú, 17. října 2020.

Dillí - Indie dnes oznámila 273.810 nově zachycených nákaz koronavirem a dalších 1619 úmrtí připisovaných nemoci covid-19. Oba denní přírůstky jsou nejvyšší za dobu pandemie, uvedla agentura Reuters. Hlavní město Dillí kvůli situaci nařídilo přísnou uzávěru, která začne dnes večer.

Druhá nejlidnatější země světa, která má zhruba 1,3 miliardy obyvatel, zažívá v posledních týdnech dramatické zhoršování epidemické situace. V polovině března byl průměr nových nákaz z posledního týdne okolo 25.000, nyní se blíží k hranici 200.000. V neděli se denní součet poprvé dostal nad 250.000 infekcí, když přibylo 261.500 případů, a dnes přišlo nové maximum. Celkově Indie eviduje od počátku epidemie na 15 milionů nakažených.

Stejně prudce rostou denní počty úmrtí spojovaných s covidem-19. Na začátku března jich země hlásila asi 100 denně, nyní je průměrný přírůstek desetinásobný. Souhrnná oficiální bilance činí necelých 180.000 mrtvých.

Šéf místní vlády v Dillí Arvind Kedžrivál dnes oznámil, že metropole počínaje dnešním večerem nařizuje přísnou uzávěru, která potrvá šest dní. Zdravotní systém je podle něj na hranici svých možností. V hlavním městě není dost nemocničních lůžek, jsou vyčerpány nemocniční zásoby kyslíku i léku remdesivir používaného k léčbě pacientů s covidem-19.

"Neříkám, že se systém zhroutil, ale dospěl k nejzazší mezi," řekl Kedžrivál s tím, že uzávěra je nezbytná k tomu, aby rozvratu zdravotnictví zabránila. V Dillí se za minulých 24 hodin potvrdilo přes 25.000 nových nákaz a 161 úmrtí.

Po USA, Brazílii a Mexiku je Indie co do absolutního počtu úmrtí lidí nakažených covidem-19 čtvrtou nejpostiženější zemí na světě.

"Indii momentálně svírá krize veřejného zdraví. Stránky na sociálních sítích jsou plné videí covidových pohřbů na hřbitovech plných lidí, dlouhých řad sanitek vezoucích pacienty lapající po dechu, márnic zavalených mrtvolami a pacientů, někdy ležících ve dvou na lůžku, na chodbách nebo ve vestibulech nemocnic," popisuje situaci v nové reportáži zpravodajský web BBC.

Ke druhé vlně indické epidemie podle článku přispěly nedůsledný přístup obyvatel ke karanténním opatřením či nekonzistentní komunikace vlády, která neomezila politická a náboženská shromáždění.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 28. července 2021

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď