V Indii přibylo za den 368.147 nákaz koronavirem a 3417 úmrtí

foto Ilustrační foto - Zdravotnící s pacientem na lehátku po příjezdu k nemocnici pro pacienty s nemocí covid-19 v indickém městě Ahmadábád, 27. dubna 2021.

Dillí - Indie dnes znovu oznámila více než 300.000 nových nákaz koronavirem za den; je to již po dvanácté za sebou. Za posledních 24 hodin počet infikovaných vzrostl o 368.147. Úmrtí přibylo 3417, uvedlo podle agentury Reuters indické ministerstvo zdravotnictví. V neděli byla hlášena čísla vyšší - 392.488 infekcí a 3689 úmrtí.

Celkový počet nákaz koronavirem v Indii se blíží 20 milionům. Po Číně druhá nejlidnatější země světa s více než 1,3 miliardy obyvatel od začátku pandemie registruje 19,93 milionu infekcí, což je nejvíce na světě po Spojených státech. Úmrtí pacientů s covidem má Indie 218.959.

V přepočtu na počet obyvatel oficiální indické přírůstky nejsou o mnoho horší než v některých evropských zemích včetně Česka, podle expertů ale vládní statistiky zachycují jen zlomek skutečného počtu nakažených a mrtvých. Lékaři odhadují, že může být realita pětkrát, ba až desetkrát horší než oficiálně uváděné údaje.

Ministerstvo zdravotnictví podle Reuters spatřuje záblesk naděje v tom, že dnes oznámené potvrzené případy nákazy v poměru k provedeným testům klesly poprvé přinejmenším od 15. dubna.

Podle matematických modelů vědců, kteří radí vládě, může šíření infekce v Indii vrcholit mezi 3. a 5. květnem. To je o několik dní dříve, než byl předchozí odhad odborníků. Je to důsledek rychlejšího šíření koronaviru, než se očekávalo.

Indické nemocnice po nástupu druhé vlny epidemie nezvládají nápor pacientů, nedostává se lůžek, kyslíku, léků a nestačí ani kapacity v márnicích a krematoriích.

Z 28 indických států a šesti svazových teritorií nejméně 11 těchto administrativních celků zavedlo určitou formu omezení pohybu obyvatel ve snaze postup nákazy zbrzdit. Ústřední vláda premiéra Naréndry Módího se však kvůli obavám z ekonomického dopadu takové opatření vyhlásit celostátně zdráhá, i když to odborníci doporučují.

Indii se také nedostává potřebné množství očkovacích látek proti nemoci covid-19, vyvolávané koronavirem. Zvýšit nynější kapacitu měsíční produkce 80 milionů dávek vakcín je obtížné kvůli chybějícím surovinám a požáru v institutu, kde se vyrábí preparát společnosti AstraZeneca. Firma Pfizer dnes oznámila, že má v úmyslu darovat Indii vakcíny v hodnotě více než 70 milionů dolarů ( 1,5 miliardy korun), indické úřady ale ještě musejí vydat povolení k nouzovému použití této látky, protože ji zatím k široké aplikaci ještě neschválily.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 7:00 7°C

Celá předpověď