V Indii přibylo přes 412.000 nově nakažených, nejvíce od začátku pandemie

foto Zdravotníci odváží tělo oběti nemoci covid-19 s polní nemocnice v indické Bombaji, 4. května 2021.

Dillí - Indie za poslední den hlásí rekordní nárůst nových případů koronaviru, je jich 412.262. Zemřelo dalších 3980 nakažených, také nejvíce od začátku pandemie. Dnes o tom podle agentury Reuters informovalo ministerstvo zdravotnictví druhé nejlidnatější země světa.

Celkem se v Indii koronavirem nakazilo přes 21 milionu lidí, z nich 230.168 zemřelo. Více lidí než v Indii se v celosvětovém srovnání infikovalo jen ve Spojených státech, celková smrtelná bilance je v Indii třetí nejvyšší na světě po USA a Brazílii.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu uvedla, že na Indii připadá téměř polovina všech případů nákazy koronavirem, které byly ve světě za poslední týden zaznamenány, a čtvrtina úmrtí. Odborníci upozorňují, že skutečné počty budou mnohem vyšší vzhledem k omezenému testování i problémům s hlášením úmrtí.

Indické úřady tvrdí, že za současným strmým nárůstem počtu infikovaných může být dvojitá mutace koronaviru, kterou v zemi poprvé objevili v březnu. Zástupci vládního poradního týmu připouštějí, že neočekávali, že současná, druhá vlna pandemie udeří s takovou silou. Varují, že zemi čeká další vlna, není však jasné, kdy přijde.

V Indii se hroutí zdravotnický systém, kdy nemocnice nejsou schopny přijímat další pacienty a podávat jim kyslík tak, jak by bylo potřeba. Přehlcená jsou i krematoria. Britská BBC uvádí, že v některých státech platí karanténní opatření a omezení vycházení, ale federální vláda odmítá uzávěru celé země vyhlásit kvůli obavám z jejích dopadů na ekonomiku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 7:00 20°C

Celá předpověď