V Indii přes pět milionů nakažených, v Brazílii 1113 mrtvých

foto Lidé čekají 16. září 2020 ve frontě v indickém městě Džammú, aby se nechali otestovat na koronavirus.

Dillí/Brasília/Berlín - V Indii se koronavirem nakazilo už přes pět milionů lidí. Za poslední den se nákaza prokázala u 90.123 lidí, dalších 1290 jich s covidem-19 zemřelo. V Brazílii za uplynulý den zemřelo 1113 lidí s covidem-19, což je za poslední dva týdny nejvíce, informuje Reuters. Nově se nakazilo 36.653 osob. V Německu v úterý přibylo 1901 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od 22. srpna. S covidem-19 v zemi zemřelo již 9368 nakažených.

V Indii nakazilo už přes pět milionů lidí

V Indii se od počátku epidemie koronavirem nakazilo již přes pět milionů lidí. Více než 82.000 jich s covidem-19 zemřelo. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví. Indie, která má 1,35 miliardy obyvatel, je po USA teprve druhou zemí, kde počet nakažených překonal hranici pěti milionů.

Za uplynulých 24 hodin se virus SARS-CoV-2 v Indii nově prokázal u 90.123 lidí a dalších 1290 osob s onemocněním covid-19, které koronavirus způsobuje, zemřelo. V počtu úmrtí je Indie třetí na světě po USA a Brazílii.

Na celém světě se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo koronavirem již přibližně 29,5 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo celosvětově přes 933.000 infikovaných. Nejpostiženější zemí zůstávají USA, které do dnešního dne zaznamenaly asi 6,6 milionu případů nákazy a více než 195.700 úmrtí.

Indie však již více než měsíc registruje nejvyšší denní přírůstky počtu nakažených; za posledních 12 dní přibyl v druhé nejlidnatější zemi světa milion infekcí. Lze tedy předpokládat, že Indie za několik týdnů překoná v počtu infikovaných USA a stane se nejhůře postiženou zemí na světě, uvedla agentura AP.

I přes pokračující koronavirovou krizi indické úřady odmítly opětovné zavedení přísné karantény, která byla vyhlášena v zemi na jaře. Tehdejší celostátní zákaz vycházení značně postihl indickou ekonomiku a desítky tisíc lidí připravil o práci. Právě kvůli ekonomickým dopadům úřady karanténu po dvou měsících uvolnily a počet nakažených začal stoupat.

Nejhůře postiženou oblastí s více než milionem nakažených od začátku epidemie zůstává druhý nejlidnatější indický stát Maháráštra, v němž se nachází také finanční metropole Bombaj. Za ním následují státy Ándhrapradéš, Tamilnádu, Karnátaka a Uttapradéš. Zmíněná pětice registruje přes 60 procent případů nemoci covid-19 v zemi.

Pokračující šíření koronaviru v zemi vyvíjí tlak na indický zdravotnický systém, který je především ve venkovských oblastech nedostačující. Řada nemocnic se potýká s nespolehlivými dodávkami kyslíkových láhví, které se používají při plicní ventilaci nasazované v případě těžkého průběhu nemoci.

Minimálně šest procent z nynějšího milionu aktivních případů potřebuje kyslíkovou podporu, řekl agentuře Reuters představitel zdravotnických úřadů Rádžéš Bhúšan. Lékař Ravindra Pátil, který řídí dvě soukromé nemocnice na předměstí Bombaje, popsal agentuře Reuters stres, který zažívá, když se snaží každodenně zajistit dodávku kyslíku pro své pacienty.

Před dvěma dny zásilka kyslíkových láhví v obvyklou dobu nedorazila a lékař začal zoufale obvolávat nejbližší zdravotnická zařízení i poslance parlamentu. Věděl, že když kyslík nesežene, pacienti v kritickém stavu zemřou. Po celodenním úsilí konečně po půlnoci kyslíkové láhve dorazily. "Kdyby s nimi přijeli o pár hodin později, pět šest našich pacientů bychom ztratili," řekl.

Pracovníci části odběrových míst na covid-19 ve Francii stávkují

Pracovníci přibližně 20 odběrových míst zajišťujících v jižní Francii koronavirové testy dnes vstoupili do stávky. Stěžují si, že jsou kvůli epidemii přepracovaní a že nemají dostatečně kompenzované zvýšené riziko nákazy, informovala agentura Reuters. Některé kliniky, které provozuje firma Biofusion, musely podle odborářů testování přerušit. Hlavní odběrná místa jsou dál v provozu, na čtvrtek však odbory chystají rozsáhlý protest po celé zemi. Úřady za posledních 24 hodin zaznamenaly třetí nejvyšší přírůstek nakažených od začátku koronavirové krize, počet infikovaných tím překročil hranici 400.000.

Stávka podle Reuters dokládá, pod jakým náporem se ocitá celý francouzský systém testování na covid-19: na mnoha místech stojí fronty na chodnících, aby se lidé mohli nechat otestovat. Výsledky některých testů jsou zpožděné, protože laboratoře jsou přetížené. Francouzská vláda přitom požaduje testování ve větším množství i rychlejším tempem.

Jeden z největších francouzských odborových svazů CGT dnes uvedl, že ve čtvrtek se uskuteční protest pracovníků soukromých laboratoří provádějících testování na covid-19 v celé Francii. Odborový předák Eric Sellini sdělil, že není jisté, kolik laboratoří bude muset přerušit činnost, celostátní systém testování ale podle něj bude protestem narušen.

Stéphanie Antoineová, která je jednou ze stávkujících a v klinice Biofusion pracuje jako technička, uvedla, že samotné testování na covid-19 provádějí zejména pracovníci najatí na krátkodobé pracovní smlouvy. Ti sice nestávkují, podle Antoineové má ale epidemie "dominový efekt" na ostatní zaměstnance. Například sekretářky musejí zvládnout obrovské množství telefonátů znepokojených lidí, kteří se snaží zjistit, zda jim koronavirový test vyšel pozitivně či negativně.

Na pořádek ve frontě čekající na otestování musejí dohlížet dvě směny členů ochranky. Někteří zaměstnanci se podle ní bojí o svou bezpečnost, když jednají s frustrovanými osobami, které se mohou chovat útočně.

Klinika Antoineové provádí mezi 800 a 1000 testy denně. Podle Antoineové někteří zaměstnanci sice dostávají k výplatě koronavirový bonus ve výši 250 eur (asi 6700 korun), žádali však příspěvek čtyřikrát vyšší pro všechny pracovníky a i vyšší plat pro stálé zaměstnance.

"Naše pracovní podmínky, to je jako ve Stalingradu," uvedl s odkazem na jednu z nejkrvavějších bitev druhé světové války pracovník laboratoře na pařížském předměstí Pascal Boudeau. "Sekretářky už ani neberou telefon, protože jim v každém dalším telefonátu sprostě nadávají," dodal s tím, že pracovníci budou ve čtvrteční stávce kromě zvýšení koronavirového bonusu žádat také proplacení přesčasů.

Ve Francii se zhruba 67 miliony obyvatel od počátku srpna roste denní počet případů nákazy koronavirem, v sobotu dokonce úřady ohlásily rekordní přírůstek 10.561 případů. Dnes přibylo 9784 nových případů, což je třetí nejvyšší bilance od začátku epidemie. Celkový počet infikovaných virem SARS-CoV-2 tím stoupnul na 404.888. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která pandemii dlouhodobě monitoruje, se ve Francii infekce potvrdila dokonce u 443.506 lidí. Komplikacím doprovázejícím covid-19 podle vládních údajů podlehlo již 31.045 pacientů, z toho 46 za poslední den. JHU eviduje 31.053 zemřelých s covidem-19.

Denní statistiky o epidemii covidu-19 jsou v USA opět na vzestupu

Ve Spojených státech se po několika týdnech zastavil příznivý vývoj denních statistik o epidemii nemoci covid-19. Deník The New York Times (NYT) za úterý zaregistroval 1287 nových úmrtí spojených s onemocněním, což je v jeho přehledu nejvyšší denní součet od 19. srpna. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) dokonce hlásí nejvyšší bilanci za více než měsíc. Americký prezident Donald Trump v noci opět ohlásil, že USA by mohly ještě před vyvrcholením prezidentských voleb schválit vakcínu proti koronaviru SARS-CoV-2.

Spojené státy mají ze všech zemí světa nejvyšší bilanci nakažených i mrtvých, při zohlednění velikosti populace ale několik zemí vychází z mezinárodního srovnání hůře. Případů koronavirové infekce už podle NYT i JHU americké úřady nahlásily více než 6,6 milionu, celkový počet úmrtí spojovaných s covidem-19 zase podle těchto zdrojů přesáhl 195.000.

Denní přírůstky souhrnných statistik na konci léta delší dobu klesaly, tento týden ovšem zatím přináší obrat ve vývoji. Průměrný počet nových infekcí z předchozích sedmi dní podle NYT od víkendu narostl ze zhruba 35.000 na více než 38.000 a zůstává tak i nad nejvyššími hodnotami z jara. Od té doby se ovšem výrazně zvýšila intenzita testování, aktuálně laboratoře v USA denně prověřují kolem 650.000 vzorků.

Průměrné počty nových úmrtí zůstávají méně než poloviční ve srovnání s dubnovým vrcholem epidemie, i nadále jsou však pravidelně hlášeny čtyřciferné 24hodinové součty. JHU evidovala za úterý 1422 fatálních případů covidu-19, tedy nejvyšší přírůstek od 12. srpna. NYT dnes hlásil nárůst týdenního průměru na 878 úmrtí za den.

Prezident Trump, který v uplynulých měsících mnohokrát závažnost zdravotnické krize zlehčoval, v noci na dnešek čelil otázkám ohledně epidemie v televizní diskusi s voliči. V pořadu stanice ABC News uvedl, že Spojené státy podle něj tváří v tvář pandemii odvedly skvělou práci. Také během přenosu zpochybňoval přínos nošení roušek, ačkoli americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vyzývá obyvatele USA k jejich používání.

Poté, co minulý týden předpovídal příchod koronavirové vakcíny během příštího měsíce, se nyní Trump znovu vyjádřil v podobném duchu. "Předchozí administrativě by možná trvalo roky, než by měla vakcínu, kvůli (americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv) FDA a všem těm souhlasům," citovala jej agentura Bloomberg. "Jsme týdny od toho, že ji budeme mít. Mohly by to být tři týdny, čtyři týdny," dodal prezident.

Trumpovy odhady jsou v tomto směru optimističtější než ty od zdravotnických profesionálů či farmaceutických firem. Jak připomíná zpravodajský server BBC, žádná potenciální vakcína zatím neprošla celým procesem klinických testů. Podle BloombergU zaznívají z řad odborné veřejnosti obavy, že Bílý dům tlačí na FDA, aby ohlásil průlom ještě před listopadovými volbami.

V Brazílii za den zemřelo 1113 pacientů s covidem-19

V Brazílii za uplynulý den zemřelo 1113 pacientů s covidem-19, což je nejvíce od 2. září, kdy v zemi přibylo 1184 nových úmrtí. Informuje o tom agentura Reuters s odkazem na brazilské ministerstvo zdravotnictví. Nově se koronavirus prokázal u 36.653 osob.

Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, je v počtu nakažených virem SARS-CoV-2 třetí nejpostiženějších zemí světa po Spojených státech a Indii. V počtu úmrtí je druhá po USA. Od začátku epidemie evidují brazilské úřady 4,382.263 případů koronaviru a 133.119 úmrtí s covidem.

Na celém světě se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo koronavirem již více než 29,4 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo na světě přes 931.000 nakažených.

Německo hlásí 1901 nových nakažených, nejvíce od 22. srpna

V Německu v úterý přibylo 1901 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od 22. srpna, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). S covidem-19 zemřelo dalších šest lidí, a celková bilance úmrtí tak vzrostla na 9368. V Česku, které má asi osmkrát méně obyvatel než Německo, přibylo za úterý rekordních 1677 infikovaných.

Od počátku epidemie se v Německu, které má asi 83 milionů obyvatel, nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila u 263.663 lidí. Zhruba 236.000 se jich už uzdravilo.

Nejvíce zasažené zůstávají nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (přes 63.000 potvrzených případů a 1837 mrtvých) a druhé nejlidnatější Bavorsko (přes 62.000 nakažených a 2647 mrtvých). Sasko, které stejně jako Bavorsko sousedí s Českem, zaregistrovalo od počátku epidemie přes 6400 infikovaných. S covidem-19 tu zemřelo 226 lidí.

Ukrajina hlásí rekordní počet úmrtí spjatých s koronavirem

Ukrajina zaznamenala za uplynulý den rekordní počet 76 úmrtí spjatých s nákazou novým koronavirem, uvedla dnes národní bezpečnostní rada. Předchozí rekordní počet úmrtí za jediný den, a to 72, Ukrajina zaznamenala minulý týden, připomíná agentura Reuters.

Během úterý přibylo 2958 nových případů onemocnění covidem-19, což je nemoc, kterou nový koronavirus způsobuje. Z toho 504 jich muselo být hospitalizováno, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na ministra zdravotnictví. O den dříve bylo nových případů 2905.

V zemi s přibližně 42 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo celkem zhruba 162.660 lidí. Z toho 3340 nákaze podlehlo a 72.324 pacientů se mezitím z nemoci covid-19 uzdravilo.

V Rusku opět stoupl přírůstek nových případů nákazy

Rusko dnes oznámilo 5670 nových případů nákazy koronavirem a 132 úmrtí během uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 5529 nových případů a 150 úmrtí, uvedla agentura Interfax s odvoláním na operativní štáb. Počty nakažených rostou třetí den po sobě, poznamenal list Kommersant na svém webu.

Rusko je z hlediska počtu potvrzených případů nákazy čtvrtou nejpostiženější zemí světa, po Spojených státech, Indii a Brazílii.

Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel od začátku pandemie nakazilo téměř 1,08 milionu lidí, z toho 18.917 nákaze podlehlo. Mezitím se 890.114 pacientů uzdravilo z nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 11:00 16°C

Celá předpověď