V Hradci Králové je výstava modelů sanitek

foto V Muzeu východních Čech v Hradci Králové mohou návštěvníci vidět výstavu modelů sanitek a zdravotnické transportní techniky nazvanou Záchrankou kolem světa (na snímku ze 4. srpna 2020). Výstava potrvá do 1. listopadu 2020 a je součástí oslav výročí 40 let záchranné služby a 30 let letecké záchranné služby v Hradci Králové.

Hradec Králové - V Muzeu východních Čech v Hradci Králové začala výstava modelů sanitek a zdravotnické transportní techniky nazvaná Záchrankou kolem světa. Výstava potrvá do 1. listopadu, sdělili ČTK zástupci muzea. Výstava je součástí oslav výročí 40 let záchranné služby a 30 let letecké záchranné služby v Hradci Králové.

Fotogalerie

Exponáty jsou ze sbírky lékařského náměstka Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Anatolije Truhláře. Sbírka začala vznikat v roce 1987. "To mi bylo 13 let. Prvními modely byly sovětské sanitky Latvija a Volha. Latvija mě tehdy velmi zaujala, protože v té době začala jezdit i na záchrance v Hradci Králové," řekl dnes ČTK Truhlář.

Návštěvníci uvidí hračky a modely sanitních vozidel, vlaků, letadel a vrtulníků, používaných pro transport pacientů i zdravotnického personálu ve 40 zemích. Vystavené modely jsou v měřítku od 1:6 po 1:700. "Návštěvníci uvidí většinu sbírky, tedy asi 1500 exemplářů," řekl ČTK Truhlář.

Upozornil také na modely prototypů vozidel, které se nikdy sériově nevyráběly. "Například jde o prototyp Tatry 603 ve verzi kombi. Je tam i sbírka několika prezidentských sanitek, jak z Kuby, kterou používal Fidel Castro, tak z USA, a to sanitka, která převážela po atentátu tělo prezidenta Kennedyho," řekl ČTK Truhlář.

Vystavené modely dokumentují nejen historický vývoj a odlišnosti záchranářské techniky používané v různých částech světa, ale také rozvoj hračkářského průmyslu od počátku 19. století, sdělili zástupci muzea.

Výstava je k vidění denně kromě pondělí v secesní budově muzea na Eliščině nábřeží v centru Hradce Králové.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 24. září 2020

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď