V Holešovicích při výbuchu bytu a následném požáru zemřel člověk

foto V pražské Strojnické ulici 1. července 2020 hoří dva byty. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu a evakuovali obyvatele domů.

Praha - Při výbuchu a následném požáru dvou bytů ve Strojnické ulici v Praze 7 zemřel dnes dopoledne muž. Další tři lidi převezli záchranáři do nemocnic - jedna žena a jeden muž byli popáleni, další žena se nadýchala zplodin hoření. Záchranáři evakuovali z činžovního domu zhruba 50 lidí, hasiči požár dostali pod kontrolu asi za hodinu. Příčinu neštěstí na místě zjišťují kriminalisté a vyšetřovatelé hasičů. Vedle Strojnické byla uzavřena i ulice Bubenská a U Smaltovny.

Fotogalerie

Výbuch poškodil příčku do sousedního bytu ve vedlejším domě, proto byl na místo povolán statik. "Došlo k vyvalení příčky mezi domy, jde o nosnou příčku," řekl ČTK mluvčí hasičů Martin Kavka. Statik po zhodnocení budovy rozhodl, že se obyvatelé domu kromě požárem zasažených bytů mohou postupně vrátit.

Radnice sedmé městské části pro postižené zajistila náhradní byty a mimořádnou finanční pomoc, na místo tragédie dorazili zástupci krizového řízení včetně místostarosty Kamila Vavřince Mareše. "Myslím moc na všechny sousedy, které to postihlo," napsal na twitteru starosta Jan Čižinský.

"Seděli jsme v pokoji, měli jsme otevřené dveře na balkon a najednou strašná rána, tak jsme se šli podívat. Najednou začal být hrozný kouř, tak jsme si řekli, že půjdeme rychle z bytu. Kdy se budeme moci vrátit, netušíme," řekla novinářům obyvatelka vedlejšího domu Eva Hnízdilová. "Výbuch jsem slyšel i přes to, že máme okna na druhé straně. Myslel jsem si, že něco opravují," uvedl obyvatel bloku Jan Štěpánský.

Událost se stala před 08:30. Hořely byty ve třetím patře činžovních domů. Kvůli provalení příčky museli hasiči zasahovat ve dvou vchodech. Na místě pracovalo několik jednotek hasičů, vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. "Začala evakuace a záchrana osob z obou vchodů pomocí vyváděcích masek a výškové techniky," popsal Kavka. V 09:21 ohlásili hasiči lokalizaci požáru, pod částečnou kontrolou měli hasiči plameny po 30 minutách od příjezdu na místo.

Záchranáři ošetřili dva popálené, byli při vědomí. Dvaašedesátiletá žena a jedenasedmdesátiletý muž utrpěli popáleniny zhruba na 15 procentech těla. Pětadvacetiletá žena se nadýchala zplodin hoření. Všichni tři byli převezeni do nemocnic. "Další muž utrpěl zranění neslučitelná se životem a zdravotníci mu už nemohli přes veškerou snahu pomoci," uvedla mluvčí záchranné služby Jana Poštová na twitteru. U 24 lidí byla zjišťována hladina oxidu uhelnatého, další péče u nich nebyla nutná, dodala.

Na místo požáru dorazilo několik desítek policistů včetně kriminalistů. "Ti budou zjišťovat, proč v bytě došlo k výbuchu a následnému požáru," uvedla policie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 25°C

Celá předpověď