V hlavní soutěži Febiofestu zvítězilo slovenské drama Služebníci

foto Ilustrační foto - Prezident filmového festivalu Febiofest Fero Fenič při zahájení 27. ročníku přehlídky 18. září 2020 v Praze.

Praha - Slovenské drama Služebníci režiséra Ivana Ostrochovského vyprávějící o dvou mladých seminaristech, kteří počátkem 80. let čelí tlaku StB, zvítězilo v hlavní soutěži festivalu Febiofest. V nové soutěži komedií uspěla švédská ztřeštěná komedie Volej mámu!. Cenu Amnesty International získali tvůrci íránsko-českého dramatu Syn-matka, jenž íránská kina dosud nesmějí promítat. Pražská část festivalu dnes končí, Febiofest pokračuje v regionech. ČTK o tom dnes informovala mluvčí festivalu Helena Váňová.

Porotu soutěže komedií tvořilo 33 diváků v čele s herečkou Danou Morávkovou. Nejvíce ji oslovila švédská komedie Volej mámu! režisérky Lisy Aschanové, která s nadhledem a humorem zpracovává téma mezilidské komunikace.

Hlavní soutěž letos poprvé posuzovala odborná porota, v níž zasedli režiséři Beata Parkanová a Slávek Horák s herečkou Annou Polívkovou. Na vítězi soutěže shodli jednomyslně. "Služebníci jsou mimořádně silný příběh vyprávěný čistě filmovými prostředky, skutečná oslava filmového jazyka, přitom sloužící jasnému a divácky srozumitelnému poselství. Všechny složky tohoto filmu jsou na nejvyšší filmařské úrovni a společně se spojují ve velmi působivý, odvážný a originální celek," zdůvodnila rozhodnutí porota.

Vítěze vybírali z pěti snímků. "Každý z těchto filmů nás zasáhl a zapůsobil na jinou část našich osobností. Proto jsme se rozhodli udělit také Zvláštní uznání. Právě toto ocenění představovalo nejtěžší volbu mezi tak vyrovnanými filmy. Nakonec ho získal film Naděje. Zaujal nás osobně prožitým, citlivě vyprávěným příběhem s výbornými hereckými výkony," uvedla porota.

Porota soutěž;e Amnesty International Febiofest Award, v níž zasedly ředitelka české pobočky Amnesty International Linda Sokačová, herečka Hana Vagnerová a dokumentaristka Klára Tasovská, se rozhodla udělit cenu snímku Syn-Matka režisérky a aktivistky za ženská práva Mahnaz Mohammadiové. "Ani nedokážu popsat, jakou radost z této ceny máme. Už kvůli režisérce, která byla pětkrát zavřená a ve své zemi nemá podporu. Tenhle snímek dosud nebyl v Íránu schválen k distribuci," podotkla producentka filmu Gabriela Danielsová.

Šest cen bylo uděleno také v soutěži amatérských krátkých filmů I ty jsi filmařem, která se letos zaměřila na téma Ekologie.

Festivalovou cenu Kristián na úvod festivalu převzala herečka Iva Janžurová, druhý laureát, slovenský herec Milan Lasica, převzal cenu v zastoupení. Febiofest byl kvůli pandemii koronaviru přeložen ze svého původního jarního termínu. Opatření proti pandemii ovlivnila i jeho aktuální podobu, projevilo se to například menší účastí zahraničních hostů.

Febiofest zahájila 18. září v pražském Slovanském domě předpremiéra dokumentu o Karlu Gottovi od režisérky Olgy Malířové Špátové. Regionální ozvěny festivalu začaly 22. září v Liberci a měly by skončit 8. října ve Zlíně. Zakončovacím snímkem se stala francouzská novinka japonského režiséra Hirokazu Koreedy Pravda. Více informací se nachází na www.febiofest.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 25. října 2020

Očekáváme v 1:00 8°C

Celá předpověď