V Herculaneu našli jedinečnou kostru muže, zřejmě se snažil utéct před erupcí

foto Ilustrační foto - Kostru muže, který zemřel při erupci Vesuvu nalezli archeologové při vykopávkách v antickém městě Pompeje. Na muže Spadl na něj kamenný kvádr, který mu patrně srazil hlavu.

Řím - Ve starořímském městě Herculaneum, které podobně jako Pompeje zničil v roce 79 výbuch sopky Vesuv, archeologové nalezli jedinečnou kostru muže. Uvedla to dnes agentura ANSA. Podle pozice kostry se archeologové domnívají, že muž patřil mezi lidi, kterým se nepodařilo utéct z města, a dali mu přezdívku "Poslední uprchlík". Objev by archeologům a historikům mohl pomoci zmapovat poslední momenty města před jeho zánikem.

Kostru muže archeologové objevili v místech, kdy bývalo pobřeží. Hlavu měl otočenou směrem k moři a v jeho blízkosti byly ohořelé trámy, které ho pravděpodobně zranily či usmrtily. Jednalo se zřejmě o muže ve věku 40 až 45 let. Jeho kosti jsou zbarvené do ruda, což jsou podle archeologů stopy po jeho krvi. V oblasti archeologové vedli průzkum v 80. a 90. letech. Nedaleko od místa letošního nálezu objevili kostry zhruba 300 lidí, kteří zřejmě čekali na záchranu loděmi.

Podle místa nálezu a pozice kostry se archeologové domnívají, že muž se neúspěšně snažil dostat na člun, který by ho zachránil před zkázou. Archeologové ale nevylučují, že se mohlo jednat o vojáka, který se snažil organizovat evakuaci z města.

"Od tohoto objevu hodně očekáváme," uvedl ředitel archeologického parku Francesco Sirano. Doufá, že díky novým technologiím se archeologům podaří zmapovat nové detaily o posledních hodinách existence Herculanea.

Město bylo zničeno v roce 79 krátce po výbuchu sopky Vesuv. Herculaneum zasáhlo takzvané pyroklastické mračno, které tvoří žhavé sopečné plyny a popel. Mračno se rychle pohybuje a vyznačuje se velmi vysokou teplotou. V případě starořímského města odborníci odhadují teplotu až na 700 stupňů. Podle spisů Plinia mladšího se jeho strýc Plinius starší snažil uspořádat evakuaci obyvatel za pomoci lodí. Pokus ale skončil neúspěchem a sám Plinius starší při erupci zahynul.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 18. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď