V Helsinkách demonstrují ochránci lidských práv i ekologové

foto Demonstrace proti Vladimiru Putinovi v Helsinkách v den summitu ruského prezidenta s lídrem USA Donaldem Trumpem.

Helsinky - Bojovníci za lidská práva i ochránci životního prostředí dnes protestují v ulicích finské metropole, v níž se uskuteční summit prezidentů USA Donalda Trumpa a Ruska Vladimira Putina. Hnutí Greenpeace pověsilo obří transparent na věž kostela v centru Helsinek, organizace bojující za práva homosexuálů promítla svůj vzkaz přímo na fasádu paláce finského prezidenta.

"Trumpe a Putine: Zastavte zločiny proti lidskosti v Čečensku", promítla americká organizace Human Rights Campaign v noci na dnešek na stěnu paláce v centru Helsinek. "Celý svět se dívá. Mlčení je smrtelné," objevilo se rovněž na sídle hlavy finského státu, kde se setkání Trumpa s Putinem dnes uskuteční. Organizace Human Rights Campaign vyzvala, aby se vyšetřilo pronásledování zástupců sexuálních menšin v Čečensku.

Hnutí Greenpeace na kostele v centru Helsinek vyvěsilo transparent s nápisem: Rozehřejme naše srdce, nikoliv naši planetu. Reagovalo tak na nedávné oznámení prezidenta Trumpa, že USA odstoupí od pařížské dohody o klimatu.

Finská policie očekává demonstrace proti summitu amerického a ruského prezidenta po celý den. Již ráno se sešli před prezidentským palácem například příznivci volného obchodu. Na transparentu použili variaci na Trumpovo volební heslo Make America Great Again (Učiňme Ameriku opět velkou) a prezidenta vyzvali, aby Amerika opět obchodovala (Make America Trade Again). V centru Helsinek se sešli také demonstranti, kteří vyzvali Trumpa, aby ve sporu s Ruskem podpořil Ukrajinu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 23:00 9°C

Celá předpověď