V Havlíčkově Brodě začal dvoudenní Podzimní knižní veletrh

foto V Havlíčkově Brodě začal 15. října 2021 dvoudenní Podzimní knižní veletrh. Jeho mottem je Země skrytých úsměvů, což odkazuje na stejnojmennou knihu vydanou už u příležitosti loňského 30. ročníku, který se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

Havlíčkův Brod - V Havlíčkově Brodě dnes začal dvoudenní Podzimní knižní veletrh. Jeho mottem je Země skrytých úsměvů, což odkazuje na stejnojmennou knihu vydanou už u příležitosti loňského 30. ročník, který se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil. Kniha povídek, na které se podílela třicítka autorů, byla inspirovaná povinností nosit roušky. Na veletrhu se uskuteční její odložený křest a dvě autogramiády autorů.

Fotogalerie

"Kniha měla trošku smůlu, když vyšla, veletrh byl zrušen. Když jsme ji rozvezli do knihkupectví, dva dny nato byla knihkupectví zavřená, tak ji budeme vítat zítra (v sobotu)," řekla ředitelka festivalu Markéta Hejkalová.

Na veletrh přijelo 131 vystavovatelů, což je méně než v minulých letech. Podle Hejkalové bylo záměrem zaplnit havlíčkobrodský kulturní dům Ostrov, kde se veletrh koná, méně, aby bylo možné zvětšit rozestupy a vyhovět tak protiepidemickým opatřením.

Součástí veletrhu je řada přednášek a autorských čtení. Jeho dílčím tématem je i Karel Havlíček Borovský a svoboda slova ve 21. století. Svoboda slova je pojítkem mezi novinářem narozeným před 200 lety a mezinárodním sdružením spisovatelů PEN klub, jehož sté výročí vzniku veletrh také připomene. K tématu svobody slova bude v doprovodném programu hovořit spisovatelka Radka Denemarková nebo komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

Část doprovodného programu se koná v Krajské knihovně Vysočiny, kde měl dnes dopoledne přednášku předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) o své loňské cestě na Tchaj-wan.

Mezi vystavovateli je i jihlavské nakladatelství Altenberg. Na veletrhu představuje osm titulů včetně knihy Čeští Chorvaté. "Což je kniha, která mapuje chorvatské stopy v českých zemích, významné osobnosti, Chorvaty, kteří měli souvislost s našimi zeměmi vlastně od počátku našich dějin až do současnosti," řekl za nakladatelství Josef Kodet.

Veletrh vnímá jako důležitý pro prodej, ale hlavně pro propagaci. Po době lockdownu podle něho význam ještě vzrostl. Za štěstí označil, že nakladatelství mělo ještě před pandemií funkční e-shop. Prodej přes běžná knihkupectví to ale nenahradilo.

Jak přesně se nakladatelství dotkne současné zdražování surovin včetně papíru, ještě není jasné. "Všechny plánované tituly jsme odložili na tisk až po Novém roce, takže s těmi cenami ještě přesně nevím, ale asi se to projeví," řekl Kodet. Odložení podle něho souvisí i s dobou covidu, uzavřením provozoven a omezeného fungování pracovišť včetně grafických. V plánované vydavatelské činnosti má podle Kodeta nakladatelství asi roční skluz.

Především rok 2020 byl kvůli covidu-19 složitý i pro společnost Tiskárny Havlíčkův Brod. Ročně vyrábí okolo 2500 titulů, řekla ČTK jeho ředitelka Ludmila Dočkalová. Loni se výrazně propadl tisk publikací spojených s cestovním ruchem, na nižším počtu zakázek se projevilo i uzavření škol. Zlepšení nastalo na podzim v souvislosti s poptávkou před Vánocemi. "Situace se zlepšila, ale covid do našeho podnikání zase zasáhl, protože nám onemocnělo hodně zaměstnanců nebo byli na ošetřovačce nebo v karanténě. Letošní rok je určitě lepší," řekla Dočkalová. Společnost má přes 100 zaměstnanců, propouštět nemusela.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď