V H.Králové vzniká pětikoalice, primátorkou má být Pavlína Springerová (HDK)

foto Jednání koalice Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09, ODS, Pirátů, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení o koalici v Hradci Králové, 29. září 2022. Zleva Aleš Dohnal (Piráti), Lukáš Řádek (TOP 09), Pavlína Springerová (HDK) a Jan Holásek (Rozvíjíme Hradec).

Hradec Králové - Ve stotisícovém Hradci Králové vzniká koalice pěti subjektů. Primátorkou má být jednička kandidátky Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09 a prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová (HDK). Pětikoalici tvoří ODS, koalice HDK a TOP 09, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Rada města bude mít 11 členů, řekli dnes novinářům po večerním jednání zástupci pětikoalice. Vítězné hnutí ANO tak míří do opozice s SPD. Pětikoalice by měla v zastupitelstvu 21 ze 37 křesel.

"Dnes jsme se posunuli o pořádný kus dál, dohodli jsme se na složení rady, která bude jedenáctičlenná," řekla novinářům Springerová.

Koalice HDK a TOP 09 bude mít tři radní stejně jako ODS. Po dvou radních budou mít Piráti a Rozvíjíme Hradec, uskupení Změna pro Hradec a Zelení obsadí v městské radě jedno místo.

"Jména náměstků v tuto chvíli ještě neřeknu, byla zahájena diskuse ohledně agend a programových priorit jednotlivých náměstků, kterých bude pět. Jsem jedinou kandidátkou na primátorku této pětikoalice, je v tom shoda všech zúčastněných," řekla Springerová.

Na jednání pětikoalice příští týden podle ní budou tématem další podmínky koaliční spolupráce. "Jsme ve shodě, že jednáme pouze o této demokratické nepopulistické pětikoalici, není žádná jiná varianta. Sejdeme se v druhé polovině příštího týdne, kdy bychom si všechno měli potvrdit. Z hlediska organizace by mělo jít snad o poslední schůzku, poté bude připravováno koaliční prohlášení a bude podepsána koaliční smlouva," řekla Springerová.

Dodala, že je také podstatná shoda na prioritách pětikoalice, podle ní neexistuje mezi subjekty zásadní problém. "Shoda našich subjektů byla taková, že nebudou existovat uvolnění radní, že bude pět náměstků," řekla Springerová.

Komunální volby v Hradci Králové vyhrálo ANO se ziskem 13 mandátů před druhým uskupením HDK a TOP 09 se sedmi mandáty, třetí byla ODS s pěti mandáty. Piráti mají čtyři mandáty, Rozvíjíme Hradec drží tři křesla stejně jako SPD. Uskupení Změna pro Hradec a Zelení má dva mandáty.

Hnutí ANO krátce po sečtení voleb vyslovilo zájem o koalici s ODS, s tím, že by si nenárokovalo post primátora. Koalice ANO a ODS by ale měla pouze menšinových 18 mandátů. Hnutí ANO s ODS ve vedení města spolupracovalo v uplynulém volebním období. Zastupitel za ANO Denis Doksanský minulý týden v České televizi řekl, že rozhodující 19. hlas by pro možnou koalici ANO s ODS mohl dodat člen Trikolory zvolený do zastupitelstva na kandidátce SPD. Takovou možnost vzápětí člen vyjednávacího týmu ODS Miroslav Hloušek odmítl. Zbývající strany pětikoalice daly již dříve najevo, že odmítají koalici s hnutím ANO i SPD.

Před čtyřmi lety vytvořily koalici ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení, primátorem se stal Alexandr Hrabálek (ODS). Po odchodu Změny a Zelených se však koalice na podzim 2020 rozpadla a nová nevznikla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď