V H. Brodě je k vidění výstava o odkazu Karla Havlíčka Borovského

foto Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod 15. října 2021 zpřístupnilo výstavu Karel Havlíček v našich životech. Představuje posmrtný kult novináře a literáta Karla Havlíčka Borovského, který by 31. října oslavil 200. narozeniny. Naposledy se v Havlíčkově domě téma výhradně o Karlu Havlíčku Borovském prezentovalo v roce 1992.

Havlíčkův Brod - Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod dnes zpřístupnilo výstavu Karel Havlíček v našich životech. Představuje posmrtný kult novináře a literáta Karla Havlíčka Borovského, od jehož narození uplyne 31. října 200 let. Výstava bude k vidění do 23. ledna příštího roku. Naposledy se v Havlíčkově domě téma výhradně o Karlu Havlíčku Borovském prezentovalo v roce 1992, obvykle část domu slouží k pořádání jiných výstav, řekl ČTK ředitel muzea Michal Kamp.

Fotogalerie

Výstavu tvoří přibližně 200 ze 7000 předmětů, které jsou v součástí muzejních sbírek a mají ke spisovateli vztah. Originálnost výstavy je podle Kampa v tom, že není výstavou o Havlíčkovi, ale o jeho odkazu, jak ho vnímala společnost, případně o tom, jak jeho myšlenky dokázaly využívat či zneužívat různé politické systémy - někdy byl mučedníkem, jindy udatným bojovníkem proti Němcům, jindy hlavně panslavistou. Karlem Havlíčkem Borovským se zaštiťovali i havlíčkobrodští komunisté zavazující se k plnění usnesení sjezdu KSČ v roce 1958, jak dokládají vystavené fotografie.

"Někdy jde ale o exponáty až kultovní povahy," řekl Kamp. Patří mezi ně růžička ze zrcadla z pokoje, kde Havlíček zemřel. "Skoro by se to nazvalo svatou relikvií, věcí, kterou byli lidé ochotni si vzít. Čím blíže to bylo té smrtelné posteli, tím lépe. A opravdu se k tomu chovali jako k relikvii, protože to přežilo do dneška," řekl Kamp.

Výstava je v domě, který spisovatelova rodina vlastnila od roku 1832, později se stal památníkem Borovského. Současná podoba stálé expozice je stará asi deset let.

Karel Havlíček je považovaný za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky. Narodil se v Borové (dnes Havlíčkova Borová). Jeho rodiče se později přestěhovali do Německého (Havlíčkova) Brodu. Havlíček zemřel 29. července 1856 v Praze.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 27. listopadu 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď