V Ghaně se potvrdil virus marburg u dvou lidí, WHO tam vyhlásila epidemii

foto Odběr krve - ilustrační foto.

Akkra - Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila v Ghaně epidemii nemoci, kterou způsobuje virus marburg, uvedla dnes agentura AP. Stalo se tak poté, co se v africké zemi oficiálně potvrdily dva případy této nákazy připomínající ebolu.

Přítomnost viru marburg dříve tento měsíc v Ghaně prokázaly testy u dvou lidí, kteří oba následně zemřeli. Výsledek musela ověřit ale ještě laboratoř v Senegalu, aby zdravotní úřady mohly případy považovat za potvrzené, uvedla podle agentury Reuters WHO.

Světová zdravotnická organizace dříve uvedla, že do Ghany vyslala tým odborníků, který má pomoci zdravotnickému systému připravit se pro případ, že by se nákaza rozšířila. Ghana ubezpečila, že všechny osoby, o nichž je známo, že byly s nakaženými v kontaktu, jsou v izolaci. U žádné z nich se zatím neobjevily příznaky onemocnění. Oba nakažení trpěli průjmem, horečkou a zvracením, než zemřeli v nemocnici.

Nynější epidemie marburgu je teprve druhou v západní Africe. Loni se jeden případ potvrdil v Guineji.

Virus byl objeven v roce 1967 v laboratoři farmaceutické firmy v Marburgu v německé spolkové zemi Hesensko. Dostal se tam v krvi nakažených pokusných opic z Afriky. Z Marburgu se posléze rozšířil i do Frankfurtu nad Mohanem a srbské metropole Bělehradu. Většinou se ale dosud virus šířil v jižní a východní Africe.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď