V evropských a v australských městech aktivisté dál protestují

foto Protest aktivistů z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), jejichž cílem je přimět vlády k aktivnějším krokům proti změnám klimatu, v australském Sydney.

Berlín/Paříž - V řadě velkoměst dnes druhým dnem pokračují protesty aktivistů z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), jejichž cílem je přimět vlády k aktivnějším krokům proti změnám klimatu. Skupiny demonstrujících od rána blokují veřejná prostranství a ulice v centru Berlína, Londýna, Paříže, v několika australských městech i jinde.

V německé metropoli například policie uvolnila od pondělí zablokované Postupimské náměstí, kam se vrátil běžný provoz. Policejní mluvčí sdělila, že ti, kteří obsadili ulice, byly vyzváni, aby místo opustili. Většina z nich výzvy uposlechla, některé demonstranty ale policisté museli odnést.

Na Postupimském náměstí strávilo noc kolem 150 lidí, uvedla agentura DPA. Některé demonstranty strážci pořádku kleštěmi zbavili řetězů, jimiž se spoutali, a přiměli je odstranit dřevěné domky, jež postavili v pondělí.

Další protestní akce pokračuje také u Vítězného sloupu na rušné křižovatce Grosser Stern. V brzkých odpoledních hodinách tam v deštivém počasí bylo několik set protestujících. Jiná skupina přišla před sídlo Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Ve vstupním prostoru Domu Konrada Adenauera zpívali "Kde je ochrana klimatu?", hráli na bubínky a tancovali.

V Berlíně členové hnutí Extinction Rebellion naplánovali protestní akce na celý tento týden.

V Londýně se lidé nespokojení se snahou britské vlády omezit dopady klimatických změn přilepili k budově ministerstva dopravy a další demonstrovali před ní. Jiní se připevnili k podvozku nákladního auta, které blokuje ulici před ministerstvem vnitra. Jeden z nich si na její střeše postavil stan. Jiná skupina přinesla před sídlo parlamentu 800 sazenic stromů, čímž chtějí připomenout kabinetu svůj požadavek, aby byly po celé Británii vysázeny miliardy stromů. V centru britské metropole aktivisté obsadili celkem 11 míst a policie od začátku nynějších protestů zatkla přes 400 lidí, uvádí s odvoláním na metropolitní policii stanice BBC.

Po klidné noci obsadilo několik set aktivistů v centru Paříže náměstí Châtelet a jeden z mostů přes Seinu, informovala agentura AFP. Jde o rušný dopravní uzel, který se nachází několik set metrů od pařížské policejní prefektury, kde se dnes za účasti prezidenta Emmanuela Macrona koná tryzna k uctění památky čtyř obětí vražedného útoku z minulého týdne.

V protestech pokračují aktivisté z hnutí Extinction Rebellion i v Austrálii. V centru Brisbane se na rušné křižovatce spoutala řetězy skupina demonstrujících a tři lidé se připoutali k barelům naplněným betonem. Policie tam nejméně deset protestujících zatkla.

Tři zatčení jsou hlášeni i ze Sydney. Policie proti nim zakročila, když si lehli do silnice na rušné křižovatce. Stovka dalších protestující se sešla v městském Hyde Parku, kde v převlečení za včely žádali záchranu tohoto užitečného hmyzu. Včely ohrožuje negativní dopad lidské činnosti na přírodu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je středa 12. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď