V Egyptě byl na další tři měsíce prodloužen výjimečný stav

foto Pyramidy v egyptské Gíze.

Káhira - Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí nařídil prodloužení výjimečného stavu v zemi na další tři měsíce. V dekretu zveřejněném dnes v oficiálním věstníku dal armádě a policii tuto lhůtu na to, aby přijaly všechna nezbytná opatření k potírání hrozeb terorismu a udržení bezpečnosti v zemi. Výjimečný stav v Egyptě platí od dubna 2017, kdy byl vyhlášen po dvou pumových útocích v kostelech koptských křesťanů. Později se k nim přihlásila extremistická organizace Islámský stát.

V únoru spustil Egypt rozsáhlou protiteroristickou operaci hlavně na Sinajském poloostrově, který je centrem dlouholetých povstaleckých aktivit islamistických radikálů. Operace se účastní pozemní, námořní a vzdušné síly a probíhá i v části delty Nilu a v západní poušti, podél prostupné hranice s Libyí.

Radikálové na Sinaji většinou útočí na policii a vojáky, ale mnohdy i na civilisty. Dosud při těchto incidentech přišly o život stovky lidí. Loni v listopadu bylo při teroristickém útoku ozbrojenců napojených na IS v mešitě v severosinajském Bir al-Abdu zabito přes 300 lidí. Šlo o nejhorší teroristický útok v dějinách Egypta.

Útok proti egyptským bezpečnostním silám byl hlášen i dnes z centrální oblasti Sinajského poloostrova. Útočníci vyzbrojení pásy s výbušninami a granáty tam za svítání napadli armádní stanoviště, osm vojáků zabili a dalších 15 zranili. Při střetu přišlo o život také 14 radikálů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď