V Dukovanech začal znovu dodávat proud 4. blok, odstavený byl od 12. února

foto Ilustrační foto - Na snímku pořízeném 20. února 2018 při prohlídce jaderné elektrárny Dukovany je pohled na strojovnu prvního a druhého bloku.

Dukovany (Třebíčsko ) - V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na dnešek znovu dodávat elektřinu čtvrtý blok, který byl kvůli výměně části paliva, servisu a kontrolám zařízení odstavený od 12. února. V provozu tak jsou všechny čtyři dukovanské bloky. Na plný výkon by se elektrárna měla dostat do konce týdne, sdělil dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

V reaktoru čtvrtého bloku obnovili energetici řízenou štěpnou řetězovou reakci tento týden v pondělí. "Následné testy zařízení prokázaly řádný stav zařízení splňující bezpečný a spolehlivý provoz," uvedl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín. Elektrickou energii začal blok dodávat v prvních minutách dneška, kdy bylo připojeno první turbosoustrojí. Generátor druhého turbosoustrojí energetici připojili k přenosové soustavě v 8:54, čímž odstávku ukončili.

Další odstávka spojená pravidelnou s výměnou části paliva by v dukovanské elektrárně měla začít v květnu, týkat se bude bloku číslo tři.

Během odstávky čtvrtého bloku energetici vyměnili v jeho reaktoru za čerstvé 90 palivových kazet a udělali řadu prací na zařízení primárního a sekundárního okruhu „Všechny plánované práce, kontroly a opravy zařízení se nám podařilo dokončit už před Velikonocemi," uvedl Havlín.

V průběhu odstávky se energetici podle mluvčího museli vypořádat s řadou preventivních opatření kvůli ochraně zaměstnanců před nemocí covid-19. ,Aktuálně se podle něj v Dukovanech týdně provádí přes 2500 antigenních testů. Z testovaných bylo zatím pozitivních na covid-19 necelé procento. Elektrárna zaměstnává 1430 lidí, na testování chodí i pracovníci dodavatelských firem.

Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Čtyři výrobní bloky Dukovan byly zprovozňované v letech 1985 až 1987.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď