V Dukovanech skončila odstávka druhého bloku zahájená loni v listopadu

foto Ilustrační foto - Jaderná elektrárna Dukovany (na archivním snímku z 19. března 2014).

Dukovany (Třebíčsko) - V Jaderné elektrárně Dukovany skončila plánovaná odstávka druhého bloku spojená s výměnou části paliva. Začala loni 19. listopadu. Elektřinu začal tento blok znovu dodávat v pondělí ve 22:18, kdy bylo připojené do přenosové sítě první turbosoustrojí, sdělil ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Druhou turbínu připojili energetici dnes v 09:15.

Dukovanská elektrárna má čtyři bloky. Další odstávka se bude týkat prvního bloku, podle plánu začne 19. února.

Štěpnou reakci ve druhém bloku obnovili operátoři v neděli, na plný výkon by se měl blok dostat v závěru týdne. "Tato odstávka byla mimořádně náročná. Zvládli jsme ji v 81 dnech, ale práce ještě zdaleka nekončí. Nejméně do konce týdne nás čeká řada kontrol a testů spojených s postupným zvyšováním výkonu," uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín v dnešní zprávě.

Ve druhém bloku energetici během odstávky vyměnili za čerstvé víc než čtvrtinu paliva. Prováděli rozsáhlé revize a servis zařízení primárního i sekundárního okruhu a plánovanou modernizaci technologií. Kontrolovali mimo jiné i tlakovou nádobu reaktoru, čistili jeden z parogenerátorů a měnili komponenty obou parních turbosoustrojí.

Práce provázela rozsáhlá opatření proti šíření koronaviru. "Aktuálně počty zaměstnanců v izolaci a karanténě klesají, na úrovni celé společnosti se pohybují kolem jednoho procenta," uvedl Bezděk.

Firma ČEZ podle dnešní zprávy koordinuje odstávky i mezi oběma českými jadernými elektrárnami. V Temelíně začne odstávka v dubnu.

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín zvýšily vloni meziročně výrobu o tři procenta, měly druhou nejvyšší výrobu od svého zprovoznění. Do přenosové soustavy dodaly v součtu 30,73 terawatthodin (TWh) elektřiny. Temelín loni vyrobil 15,86 TWh, Dukovany 14,87 TWh.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď