V Dukovanech skončila odstávka 4. bloku, nevyráběl od Vánoc

foto Ilustrační foto - Jaderná elektrárna v Dukovanech na Třebíčsku (na snímku z 2. září 2016).

Dukovany (Třebíčsko) - V Jaderné elektrárně Dukovany skončila v noci na dnešek plánovaná odstávka čtvrtého bloku. Kvůli pravidelné výměně části jaderného paliva, servisu a kontrolám zařízení stál od loňského 24. prosince. Výrobu elektřiny v něm energetici obnovili připojením první parní turbíny v 0:18, sdělil ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Druhá turbína byla v bloku připojená krátce po 03:00.

V provozu tak jsou tři ze čtyř dukovanských bloků, poslední stojí od 25. ledna. Tento blok číslo tři by podle předpokladu energetiků měl znovu začít vyrábět elektřinu během března. Jeho odstávku původně plánovanou na začátek února technici zahájili s několikadenním předstihem kvůli revizi systému jednoho ze šesti cirkulačních čerpadel. Firma ČEZ to uvedla při zahájení této odstávky.

U právě zprovozněného bloku číslo čtyři byla podle energetické společnosti časově i technicky nejnáročnější podrobná revize dieselového generátoru číslo 12, která se provádí jednou za deset let. "Od Vánoc prošel blok důkladnou revizí, v rámci které jsme provedli tisíce kontrol a testů. Štěpnou reakci jsme v reaktoru obnovili už v noci ze soboty na neděli a poté jsme absolvovali řadu dalších testů," uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Elektrárna Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Loni vyrobila 14,48 terawatthodiny elektrické energie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď