V duchu hippie projekcí Vlasů začal festival ve Slavonicích

foto Ilustrační foto - Diváci sledují na náměstí ve Slavonicích na Jindřichohradecku film v rámci festivalu Slavonice fest.

Slavonice (Jindřichohradecko) - Projekcí legendárního snímku Miloše Formana Vlasy začal dnes v jihočeských Slavonicích pátý ročník kulturního festivalu. Ještě před promítáním v letním kině otevřeli organizátoři dvě výstavy. Návštěvníci během celého pětidenního festivalu uvidí 65 filmů včetně předpremiéry snímku Toman režiséra Ondřeje Trojana, jenž je jedním z organizátorů akce v renesančním městečku.

Vlasy Forman natočil v roce 1979 podle stejnojmenného muzikálu. "Přemýšleli jsme nad tím, který film vybrat. Protože je projekce v letním kině na náměstí, hodily se právě Vlasy, které všichni milujeme. Navíc s ohledem na atmosféru ve společnosti potřebujeme trochu toho rebelství a rozpuštěných vlasů," řekla ČTK mluvčí festivalu Barbara Trojanová.

Do atmosféry 60. let minulého století se někteří diváci zcela ponořili, nechyběly široké nohavice, pestrobarevné oblečení, šátky ve vlasech.

Ještě před projekcí v nedaleké rakouské obci Fratres pořadatelé zahájili výstavu z archivu kameramana Jaroslava Kučery a tradičně před startem samotného filmového maratonu odhalil Martin Ceplecha novou instalaci v zahradě v Maříži za Slavonicemi. Nová netypická fontána zachycuje vodáky, kteří se právě "cvakli" na Vltavě. A právě úryvek z Vltavy skladatele Bedřicha Smetany vernisáž doprovodil. Hned u zahrady je k vidění výstava grafik a plastik Stefana Milkova v odsvěcené kapli.

Koncertů je na programu dvanáct, z toho čtyři velké v místním kulturním domě a další ve stodole v Maříži, kam bude tradičně vozit zájemce speciální autobus ze Slavonic. "Každé odpoledne tam zahrají dva interpreti za sebou. Rok od roku počet návštěvníků i těchto koncertů roste, lidé sedí na balíkách slámy s dětmi a užívají si atmosféry i regionálního občerstvení," uvedla Trojanová.

V rámci doprovodného programu nechybí sekce pro děti. Hlavní pozornost je věnována filmové produkci z celého světa. "Filmovou dramaturgii dělá Ondřej Trojan a sochař Jaroslav Róna a myslím, že tahle dvě jména jsou zárukou, že tu diváci neuvidí žádné nesmysly," uvedla Trojanová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 1:00 6°C

Celá předpověď