Dubajské Expo 2020 nabízí bohaté zážitky v pavilonech 60 zemí

foto Pohled na pavilony mezinárodní výstavy Expo 2020 v Dubaji, 1. října 2021.

Dubaj - V Dubaji se dnes návštěvníkům otevřely brány světové výstavy Expo 2020, která potrvá do konce března příštího roku. Na dvojnásobku rozlohy Monaka vystavuje skoro 200 zemí. Šedesát z nichž postavilo vlastní pavilony a patří k nim i Česká republika. Mottem Expa je propojování myšlenek a vytváření budoucnosti. Výstava má tři podtémata - udržitelnost, mobilitu a příležitosti. Každé má vlastní pavilon, ten pro udržitelnost nese název Terra a v této oblasti se nachází i český pavilon zvaný Czech Spring, oznámila dnes kancelář generálního komisaře české účasti v Dubaji.

Ústředním motivem českého pavilonu je zařízení vyrábějící s pomocí solární energie vodu, což je ve vyprahlých emirátech s horkým podnebím aktuální téma.

Generální ředitelka Expa Rím Hášimíová počítá s tím, že velká část infrastruktury a budov, které vznikly kvůli Expu, bude zachována.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

"Nikdy nepřipadalo v úvahu, aby se investovalo jen kvůli výstavě, šlo o vybudování nového města, města budoucnosti. Zavázali jsme se, že objekty, jež vznikly pro výstavu, nezboříme," řekla v rozhovoru s agenturou AFP. Podle ní zůstanou na místě do roku 2040 a možná i 2050 a budou sloužit budoucímu městu.

Někdejší rybářská osada Dubaj je nyní regionální centrum v oblasti financí, dopravy a médií a je proslulá grandiózními architektonickými projekty. Hášimíová řekla, že se na Expu klade důraz na technologie a udržitelnost. Emiráty mají podle ní zájem zejména o projekty spojené s klimatem a ekologickými i zemědělskými technologiemi. Soustředěny jsou právě v pavilonu Terra, který má podobu parabolické antény. Energií ho zásobuje 5000 solárních panelů a recykluje se v něm voda.

Agentura AP píše, že futuristické výstaviště se rozkládá na území, kde ještě před několika měsíci byla poušť. Teď je tu nová stanice metra a návštěvníky sledují roboti, kteří kárají ty, co si zapomněli nasadit roušku.

AP také upozorňuje, že mnohamilionové pavilony podobně jako většinu staveb v zemích Perského zálivu vybudovali špatně placení zahraniční dělníci.

V americkém pavilonu, který zaplatily Spojené arabské emiráty, když měly USA potíže s financováním, je možné si prohlédnout repliku rakety Falcon 9 společnosti Space X. K vidění je i výtisk koránu, který patřil prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, čímž USA podle AP dávají najevo, nakolik svoboda vyznání prostupuje americkou společností.

Čína ve svém pavilonu ve tvaru lampionu představuje multifunkční automobil, který může jednou podle čínské automobilky SAIC Motor fungovat také jako ponorka nebo vrtulník.

Italský pavilon je pokryt "provazy" ze dvou milionu plastových lahví a hlavní atrakcí je 3 D replika Michelangelova Davida. Jelikož je v SAE nahota na veřejných místech zakázaná a David nahý je, návštěvníci si sochu mohou prohlížet buď z patra v úrovni očí sochy vysoké 5,2 metru, anebo u jeho nohou.

SAE se na výstavě prezentují pavilonem ve tvaru sokola a návštěvníka zvou do prostředí dun navršených z oranžového písku a k záběrům zachycujícím padesátiletou historii země.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pondělí 27. června 2022

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď