V Dubaji začala Všeobecná světová výstava EXPO 2020

foto Mezinárodní výstava Expo 2020 v Dubaji, 1. října 2021.

První říjnový den byla v Dubaji v 10:00 tamního času oficiálně zahájena světová výstava EXPO 2020. Jde o vůbec první všeobecnou světovou výstavu pořádanou v arabské zemi. Návštěvníci si mohou vybrat z expozic téměř dvou set vystavovatelů. Mezi šesti desítkami zemí, které postavily vlastní pavilony, je také Česká republika. Ústředním tématem světové výstavy je Connecting Minds, Creating the Future – Propojování myšlenek, vytváření budoucnosti.

Počet zemí, které se Všeobecné světové výstavy v Dubaji účastní, neovlivnil ani roční odklad způsobený světovou pandemií covid-19. Návštěvníkům se představí téměř 190 národů. Své pavilony připravilo 60 z nich.

Kromě hlavního tématu má EXPO 2020 Dubaj tři podtémata: udržitelnost, mobilitu a příležitost. Každé z nich má vyhrazenou vlastní oblast a svůj speciální pavilon. Pavilon Terra najdou návštěvníci v zóně Sustainability, v níž se nachází i český pavilon Czech Spring. Alif je název pavilonu v oblasti Mobility a Mission Possible je pavilon pro oblast Opportunity.

Český unikát: voda ze vzduchu

Technologickým i expozičním jádrem českého pavilonu, který vyrostl podle architektonického návrhu mladých českých architektů společnosti Formosa AA s.r.o., je systém S.A.W.E.R. Zařízení, které samostatně vyrábí vodu ze vzduchu pouze za pomocí solární energie, zavlažuje zahradu vysázenou v dubajském písku a ukazuje, jak vytvořit oázu v poušti. Principy inovací a patentů ČVUT a AV ČR odhaluje návštěvníkům podzemní nika v zahradě a didaktická stěna ve vstupní galerii. Z pramene vyrůstá Srdce pavilonu – ocelové kapiláry nechávají po sobě a po skleněných embryích stékat chladnou vodu, prorůstají dále stěnami a vytváří Mrak stínící návštěvníky i zahradu. Dílo Jana Dostála je největší ručně tvarovanou sochou z nerezové oceli na světě.

Do prvního patra stoupají návštěvníci stoupají kolem monumentální světélkující instalace společnosti LASVIT, navržené Maximem Velčovským. Exponát s názvem Golden Rain je vyrobený z kovových vláken v kombinaci se sklem a propojuje tradiční sklářskou výrobu s moderními technologiemi. K vidění bude interaktivní stěna osobních 3D tiskáren od společnosti Průša Research, s jejichž pomocí si budou moci návštěvníci postavit trojrozměrnou sochu.

Centrálním exponátem stálé expozice Czech Republic s mottem Country for the Future je Venus – největší leštěná skleněná socha na světě od Vlastimila Beránka, která přímo komunikuje s dvojjediným exponátem Lázní Darkov a společnosti Crystal Caviar. Skleněné plastiky Darkov Waves od stejného autora jsou vystaveny ve vodních sloupech. Vedle téměř dvou desítek stálých exponátů je připraveno jedenáct dvoutýdenních expozic. První bude výstava České lázně v režii agentury Czech Tourism.

Za vůbec největším exponátem národní expozice, téměř pětimetrovou sochou Victoria Roboto-rum, kterou Jaroslav Róna vytvořil s podporou nadace PPF z jediného kusu žuly, najdou návštěvníci v zahradě před pavilonem instalaci Subfossil Forest. Nabídne původní podobu dubových kmenů, které ukrývají informace z konce doby ledové.

“Národní expozice je pohledem do budoucnosti – platí to o energetických inovacích, o svobodě, kterou nabízí 3D tisk, o vizionářském výtvarném umění, a kontrpunktem k původním českým technologiím je důraz na ochranu přírodních zdrojů a na odpovědnost za budoucnost celého světa,” říká Jiří František Potužník, generální komisař účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO.

Povinná ochrana nosu a úst, čištění vzduhu

Pořadatelé v průběhu šestiměsíční akce očekávají přibližně 25 milionů návštěv, a to navzdory pandemii covid-19, která silně zasáhla do cestování a pořádání hromadných akcí. Pokud se této mety podaří dosáhnout, půjde o největší akci, která se kdy v arabském světě konala.

Od prvního dne EXPO budou na výstavišti i v pavilonech platit základní protipandemická opatření – povinné nošení roušek, dvoumetrové rozestupy mezi návštěvníky, kteří nejsou členy jedné rodiny, či malé skupiny, a neustálé desinfekce interaktivních exponátů a dotýkaných ploch. Výstaviště by denně mělo pojmout sto dvacet tisíc lidí, a to bez jakéhokoli omezení plynulého pohybu v pavilonech. „Vzduch v pavilonu budeme pravidelně desinfikovat fogátorem nové generace, který viry likviduje pomocí nanotechnologií a v podstatě bez chemie, ale bez ohleduplnosti a odpovědnosti všech návštěvníků za sebe i druhé se EXPO neobejde,“ dodává Jiří František Potužník.

EXPO 2020 v Dubaji najdete na ploše o velikosti 4,4 km2, což odpovídá více než šesti stům fotbalových hřišť. Na výstaviště je možné dostat se jak automobilem, tak přímou linkou metra se zastávkou před jedním z hlavních vstupů na výstaviště. Brány jsou návštěvníkům otevřené od 10:00 do půlnoci a o víkendech od 10:00 do 02:00

Vstupenky jsou v předprodeji online, zakoupit si je mohou ale návštěvníci i přímo před vstupem na výstaviště. Jednodenní vstupenka stojí 95 AED, vícedenní vstupenka 195 AED, permanentka na celou dobu trvání EXP0 495 AED. Děti a mládež do 18 let, senioři (60+) a zdravotně postižení mají vstup zdarma.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pondělí 27. června 2022

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď