V Drážďanech začal proces s podezřelými z krádeže šperků v drážďanské klenotnici

foto Německá policie při razii v Berlíně zadržela tři osoby, které podezřívá z loňské krádeže šperků z historické klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba) v Drážďanech.

Berlín - V Drážďanech dnes za přísných bezpečnostních opatření a velkého zájmu médií začal proces s šesticí podezřelých z krádeže historických šperků v drážďanské klenotnici Grünes Gewölbe (Zelená klenba) v listopadu 2019. Podle agentury DPA bylo kolem soudního areálu nasazeno velké množství policistů. Uloupené šperky se dodnes nenašly.

Soud se koná v místnosti uzpůsobené pro procesy s teroristy a extremisty v budově vrchního zemského soudu na okraji Drážďan. Na lavici obžalovaných je šest mužů ve věku od 23 do 28 let. Proces byl zahájen dopoledne se zhruba jednohodinovým zpožděním, uvedla DPA.

Šestice je obžalována ze závažné organizované krádeže, žhářství a zvláště závažného žhářství. Podle státního zastupitelství jsou tito muži zodpovědní za vloupání do slavného barokního muzea v Rezidenčním zámku 25. listopadu 2019. Ukradli 21 šperků obsahujících 4300 diamantů a briliantů v celkové hodnotě přesahující 113 milionů eur (téměř 2,8 miliardy korun) a během loupeže způsobili také věcnou škodu ve výši přesahující milion eur.

Dva muži vnikli do budovy v historickém centru saské metropole brzy ráno. Sekyrou rozbili vitrínu a vytrhli z ní upevněné šperky ze 17. a 18. století. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že za vloupáním jsou členové známého berlínského klanu. Obžalovaní pocházejí s velké rodiny arabského původu, ale jde o německé občany. Čtyři z nich jsou ve vyšetřovací vazbě, dva si ještě odpykávají tresty pro mladistvé v souvislosti s jinou, rovněž neobyčejnou krádeží obří zlaté mince z berlínského Bodeho muzea v roce 2017.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď