V domě bývalého amerického viceprezidenta Pence se našly tajné dokumenty

foto Ilustrační foto - Americký víceprezident Mike Pence

Washington - V domě bývalého amerického viceprezidenta Mikea Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů, uvedla dnes zpravodajská televize CNN. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

Objev tajných materiálů v domě Pence v Indianě podle agentury Reuters v dopise Národnímu archivu potvrdil i právník politika. Dokumenty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo, ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Pence se podle svého právníka rozhodl nechat prověřit dokumenty ve svém domě, když média informovala o tajných materiálech nalezených u Bidena. Objevil se přitom "malý počet dokumentů, které by mohly obsahovat citlivé nebo utajované informace". Loni přitom třiašedesátiletý politik na dotaz novináře, jestli si z Bílého domu odnesl tajné dokumenty, odvětil, že ne.

Je to už několikátý případ z poslední doby, kdy se v domech či kancelářích špičkových politiků našly utajené dokumenty. Nejsledovanější je případ materiálů nalezených v domě Bidena ve Wilmingtonu ve státu Delaware a v jeho bývalé kanceláři ve Washingtonu. Dokumenty jsou z doby jeho úřadování v Senátu a ve funkci viceprezidenta. Případem ze zabývá zvláštní vyšetřovatel Robert Hur, kterého nedávno jmenoval americký ministr spravedlnosti Merrick Garland.

Kvůli neodevzdání dokumentů Národnímu archivu teď osmdesátiletý politik čelí kritice republikánů, zvlášť když v minulosti jako nezodpovědného označil exprezidenta Trumpa, který měl ve své floridské rezidenci řadu utajovaných materiálů z doby svého prezidentství, a navíc je odmítal odevzdat. Proto v jeho rezidenci na Floridě loni FBI uskutečnila domovní prohlídku a dokumenty odvezla. Také Trump kvůli případu čelí vyšetřování.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď