V domě Bolsonarova ministra se našel dekret, jenž měl zvrátit výsledek voleb

foto Brazilský prezident Jair Bolsonaro se vítá s příznivci v Sao Paulu 2. října 2022 před prezidentskými volbami.

Brasília - Brazilská policie našla v domě exministra spravedlnosti Andersona Torrese návrh dekretu, který měl zvrátit výsledek říjnových prezidentských voleb po prohře tehdejšího krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Informovala o tom agentura Europa Press. Bolsonarův ministr Torres, na něhož soudce vydal zatykač po nedělním útoku na tři nejvyšší instituce v brazilské metropoli, přes twitter vzkázal, že zveřejnění dokumentu je "vytržené z kontextu". Torres podle místních médií minulý víkend odjel s rodinou do Spojených států, kde je už dva týdny i Bolsonaro.

"Dekretem... se vyhlašuje stav obrany v sídle nejvyššího volebního soudu ve federálním distriktu Brasília, s cílem zajistit, či rychle obnovit spravedlnost a korektnost volebního procesu roku 2022, v souladu se zákonností, jejíž nedodržení by představovalo vážné porušení veřejného pořádku a sociálního smíru," uvádí se v dokumentu, který policie nalezla v úterý v domě exministra spravedlnosti Andersona Torrese. Dokument se podle deníku Folha de Sao Paolo odvolává na článek 136 brazilské ústavy a předpokládá ustavení komise kontrolované Bolsonarem, která měla ověřit zákonnost volebního procesu.

Bolsonaro před říjnovými prezidentskými volbami, v nichž ho porazil levicový politický veterán Luiz Inácio Lula da Silva, zpochybňoval elektronický volební systém, stejně jako to dělal před svým zvolením v roce 2018. Loni v létě také prohlásil, že neuzná výsledky voleb hlavy státu, pokud se volební systém nezmění. Penzionovaný armádní důstojník Bolsonaro, který se pozitivně vyjadřuje o někdejší brazilské diktatuře (1964-1985), výsledky říjnových voleb dosud výslovně neuznal a navzdory tradici se neúčastnil Lulovy inaugurace z 1. ledna. Krátce před ní odjel do Spojených států, kde pobývá dosud, zřejmě stále ve vile zápasníka smíšených bojových umění (MMA) Josého Alda.

Po nedělním útoku několika tisíc Bolsonarových příznivců na budovy parlamentu, prezidentského paláce a nejvyššího soudu soudce Alexandre de Moraes vydal zatykač na exministra Torrese, který je nyní také v USA a který byl od ledna šéfem veřejné bezpečnosti v regionální vládě federálního distriktu Brasília. Guvernéra distriktu Ibaneise Rocha, v jehož regionální vládě Torres působil a který je členem strany Bolsonarových spojenců, soudce po nedělních událostech dočasně suspendoval.

"Tento dokument, který byl zabaven v mé nepřítomnosti, byl zveřejněn mimo kontext, což přispělo k falešným obviněním vůči mně," napsal Torres na twitteru. "Byli jsme první ministerstvo, které začalo s předáváním vlády. Respektuji brazilskou demokracii," uvedl také Torres. Bolsonaro po oznámení výsledků voleb několik dní mlčel, pak jen řekl, že bude dodržovat ústavu. Přitom například jeho viceprezident Hamilton Mourao porážku uznal po několika hodinách a okamžitě slíbil předat svůj úřad Geraldovi Alckminovi.

V rámci vyšetřování nedělních události ve čtvrtek federální soudce Francisco Alexandre Ribeiro mimo jiné zablokoval aktiva pěti desítek lidí a sedmi právnických osob v hodnotě 6,5 milionu brazilských realů (asi 28 milionů Kč) kvůli tomu, že financovali dopravu tisíců lidí na nedělní demonstrace do metropole. Soudce uvedl, že i když se podezřelí násilností přímo neúčastnili, financováním přepravy lidí, kteří se účastnili nelegálních akcí, přispěli ke značným škodám na veřejném majetku a mají tak občanskoprávní odpovědnost. Soudem zablokovaná část odpovídá škodám způsobeným výtržníky v neděli v budově parlamentu. Další škody způsobili v prezidentském paláci a budově nejvyššího soudu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď