V Dolních Vítkovicích v Ostravě je k vidění Toyota Mirai, první vůz na vodík

foto V ostravských Dolních Vítkovicích se představilo 19. srpna 2021 vozidlo Toyota Mirai, první auto na vodíkový pohon v ČR.

Ostrava - Ve Velkém světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě (DOV) je do středy k vidění vůz Toyota Mirai. Jde o dosud jediný automobil na vodíkový pohon, který se prodává na českém trhu. Řekli to dnes zástupci DOV. Od podzimu chce v Česku svůj model Nexo na vodíkové palivové články prodávat i Hyundai.

Fotogalerie

Toyota je propagátorem nasazování vodíkové technologie v dopravě. Celosvětově prodala přes 11.000 vozů, jejichž jedinou emisí do okolí je čistá voda. Většímu rozšíření těchto aut dosud bránila nedostatečná čerpací infrastruktura.

Prodejcem vozu Toyota Mirai je společnost Autobond Group. Její výkonný ředitel a předseda představenstva Milan Štědra řekl ČTK, že v Ostravě je nyní k vidění první a zatím i jediné vodíkové vozidlo prodané v Česku. Koupila si ho společnost ostravského podnikatele Jana Světlíka. "Další vozidlo samozřejmě můžeme objednat podle specifikace klienta," řekl Štědra. Světlík řekl, že chce v brzké době v Ostravě vybudovat vodíkovou plnicí stanici.

Mirai NG20, jehož cena začíná na 1,7 milionu korun, je druhou generací modelu. Jde o luxusní sedan o délce 4,975 metru s pohonem zadních kol. Má výkon 182 koní. Z nuly na 100 kilometrů v hodině zrychlí za devět vteřin a může jet maximální rychlostí 175 kilometrů za hodinu. Vodíkové palivo o hmotnosti 5,6 kilogramu pojmou tři vysokotlaké zásobníky v zadní části. Vůz ujede na jednu nádrž více než 650 kilometrů, doba naplnění nádrže je okolo pěti minut.

Ředitel DOV Tomáš Šiřina uvedl, že záměr představit vůz navazuje na ambice Vítkovic a Cylinders Holding. Tyto Světlíkovy společnosti chtějí v Ostravě časem vybudovat vodíkovou část města Hydrogen District.

Ostravané si budou moci automobil prohlédnout i v dalších dnech. „Toyota Mirai je standardním autem, proto bude expozici ve Velkém světě techniky opouštět a zase se do ní podle potřeby nakrátko vrátí. Nejbližší termín návratu je od 30. srpna do 2. září,“ řekla mluvčí DOV Eva Kijonková.

Veřejná vodíková plnicí stanice v Česku dosud není.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď