V Dillí odstřelili 100 metrů vysoké obytné budovy, byly postavené nelegálně

foto V Dillí 28. srpna 2022 odstřelili dvě 100 metrů vysoké obytné budovy, které byly postavené nelegálně.

Dillí - Na předměstí indické metropole Dillí odstřelili dvě obytné budovy, které měřily zhruba 100 metrů. Nedávno postavené rezidenční věže nařídil odstranit soud, protože vznikly v rozporu se stavebními zákony, napsala agentura AP. K odstranění budov bylo použito na 3500 kilogramů výbušniny a odklízení sutin bude trvat zhruba tři měsíce.

"Vše dopadlo podle plánu," uvedl představitel místní samosprávy. Odstřel obou budov si vyžádal evakuaci několik tisíc osob žijících v sousedství. Části budovy dělníci zahalili bílou plachtou, aby omezili šíření prachu do okolí při odstřelu.

Odstranění budov nařídil indický nejvyšší soud. Podle něj stavitel podplatil představitele místní samosprávy a nedodržel stavební zákony, například minimální rozestupy mezi budovami. Neměl ani potřebný souhlas obyvatel ze sousedství, aby mohl dvě věže s 32 a 29 podlažími vybudovat. Soudní spory trvaly 12 let.

Dnešní demolice byla zřejmě největší v Indii. "A měla by se dostat mezi pět největších demolicí na světě," uvedl Utkarš Mehta, představitel firmy Edifice Engineering, která se na demolici podílela. Po odstřelu zůstalo na místě zhruba 88.000 tun sutin, které se budou odstraňovat tři měsíce.

Obyvatelé v okolí se obávali velkého množství prachu i toho, že demolice poškodí jejich domy. To si ale nemyslí Joe Brikmann z firmy Jet Demolition. "Budovy v okolí stojí v silně seismické zóně a jsou stavěné tak, aby odolaly zemětřesení, které způsobuje daleko silnější vibrace než výbuch," řekl místnímu tisku.

Stavby načerno či bez patřičných povolení jsou v Indii relativně časté, uvádí stanice CNN. Demolice velkých budov, které vznikly načerno, jsou naopak vzácné.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď