V demokratických primárkách v Jižní Karolíně jasně vyhrál Biden

foto Kandidát o demokratickou nominaci do prezidentských voleb Joe Biden s manželkou Jill a dcerou Ashley hovoří k příznivcům během primárek ve městě Columbia ve státě Jižní Karolína

Charleston - Hlasování pro kandidáty demokratů na úřad prezidenta v americkém státě Jižní Karolína v sobotu vyhrál s velkým náskokem bývalý viceprezident Joe Biden. Po sečtení valné většiny okrsků získal Biden 48,4 procenta hlasů, senátor Bernie Sanders bezmála 19,9 procenta a podnikatel Tom Steyer 11,3 procenta hlasů, informoval server stanice CNN. Pro Bidena, který byl v tomto státě favorizován, je to první výhra. Podle serveru americká televize CNBC získal Biden 36 kandidátů z celkem 54, zatímco Sanders 12.

Primárky v Jižní Karolíně byly čtvrtým soubojem o nominaci kandidáta, který stane v listopadových volbách proti republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Doposud si v klání demokratů nejlépe vedl Sanders. Naopak pro Bidena byla hlasování v prvních dvou státech - New Hampshiru a Iowě - zklamáním. Ve třetím klání v Nevadě skončil druhý za Sandersem.

V Jižní Karolíně nicméně Biden Sanderse s výrazným náskokem porazil. Miliardář Steyer, jenž skončil třetí, již po oznámení odhadů výsledků prohlásil, že z boje o Bílý dům odstupuje.

Někdejší starosta South Bendu v Indianě Pete Buttigieg a senátorka Amy Klobucharová, kteří zaznamenali úspěchy v některých předchozích nominačních soubojích, nedosáhli v Jižní Karolíně podpory ani deseti procent demokratických voličů. Stejně tak si méně než deset procent připsala senátorka Elizabeth Warrenová.

V Jižní Karolíně uchazeči o demokratickou nominaci soupeřili o 54 delegátů z celkových 3979, kteří na letním nominačním sjezdu vyberou prezidentského kandidáta strany pro podzimní volby. Biden zde spoléhal především na černošské voliče, kteří v Jižní Karolíně tvoří více než polovinu elektorátu.

Příští týden vstoupí souboj uchazečů o prezidentskou nominaci Demokratické strany do rozhodující fáze. Během takzvaného volebního superúterý se bude hlasovat ve 14 státech USA, kde je ve hře třetina z 3979 delegátů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď